Powiększ napisy | Pomniejsz napisy

Piknik integracyjny PZN

Piknik integracyjny PZN

Cały czwartek (8.08.09) członkowie gostyńskiego koła Polskiego Związku Niewidomych w Gostyniu, których częstym atrybutem są ułatwiające poruszanie białe laski, wraz z przewodnikami i opiekunami oraz przedstawicielami PCPR w Gostyniu spędzili na wspólnej zabawie. W Gajówce w Zbrudzewie niedaleko Śremu bawiło się ponad 50 osób. Przepiękna pogoda, liczne atrakcje, konkursy i wyśmienite posiłki przygotowane przez organizatorów sprzyjały organizacji pikniku. Gospodarze powitali przybyłych gości smacznym żurkiem, który nalewano wprost z kociołka grzejącego się nad ogniskiem. Po rozgoszczeniu się w „Gajówce” zaczęły się zajęcia.

Wspólne zabawy terapeutyczne przygotowane przez wolontariuszkę Karolinę: np. chusteczka,  kelnerzy, centrum koła, rzut piłką do kosza, krykiet i obieranie jabłka, tak by powstała najdłuższa strużyna, dostarczyły radości i zintegrowały grupę. Co odważniejsi mogli spróbować jazdy konnej. Ta propozycja cieszyła się dużym powodzeniem uczestników pikniku, którzy bez większego strachu dosiadali – pod okiem instruktora – wierzchowców.  Dużym zainteresowaniem cieszyły się przejazdy bryczką po pobliskim lasku i okolicznych łąkach. Spora grupa piknikowiczów spróbowała swoich sił w jeździe trójkołowymi rowerami terenowymi. Najmłodsi sporo czasu poświęcili skokom na trampolinie. Dużym przeżyciem była przeprawa nad stawem przez kilkudziesięciometrowy most wiszący. Przewodnicy i opiekunowie próbowali też swoich sił w konkursach strzeleckich i rzutach lotkami.
Sporo czasu wypełniły pląsy i tańce przy muzyce wykonywanej na żywo przez zespół. Z dużym aplauzem spotykały się zwłaszcza solowe popisy saksofonisty. W przerwach między tańcami organizatorzy częstowali potrawami z grilla. Były kiełbaski, kaszanka oraz smacznie doprawione ziołami kawałki mięsa. Był też świeży chleb ze smalcem i ogórkami, owoce, domowe ciasto i napoje.
Dzień na zabawach w „Gajówce” minął tak wesoło i przyjemnie, że uczestnicy pikniku z żalem, ale za to pełni pozytywnych emocji, opuszczali Zbrudzewo. Oby więcej tak udanych pikników, tego życzymy gostyńskiemu kołu PZN w Gostyniu.
Piknik integracyjny dla niewidomych i niedowidzących z terenu powiatu gostyńskiego został zorganizowany przez Zarząd gostyńskiego koła PZN. Projekt w drodze konkursow grantowych uzyskał dofinansowanie Wojewody Wielkopolskiego i Gminy Gostyń. Organizacyjnego wsparcia udzielił PCPR w Gostyniu. I opłaciło się, gdyż aura dopisała, a przedsięwzięcie okazało się bardzo udane.


 

 /oprac. Karolina Kaczmarek i Mirosław Sobkowiak/

Data dodania: 2009-08-08 12:00:00

Inne artykuły