Powiększ napisy | Pomniejsz napisy

Podziękowania dla rodzin zastepczych i premiera filmu

Senator, rodziny zastępcze i premiera filmu

 

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu podziękowało rodzinom zastępczym Powiatu Gostyńskiego za ich poświęcenie wkładane w opiekę nad dziećmi pozbawionymi własnych domów, a przede wszystkim za okazywane im serce. Podziękowania te miały miejsce przy okazji minionego Dnia Pracownika Socjalnego, który jest świętem pracowników służb społecznych. Jednym z najważniejszych ogniw pomocy społecznej są też rodziny zastępcze, które podejmują się trudu wychowywania opuszczonych dzieci. Dla podkreślenia znaczenia rodzin zastępczych sejm ustanowił rok 2009 Rokiem Rodzicielstwa Zastępczego.

            PCPR w Gostyniu, przy współpracy Stowarzyszenia „Dziecko”, zorganizował okolicznościowe spotkanie, na które zaprosił wszystkie rodziny zastępcze Powiatu Gostyńskiego. Honorowymi gośćmi byli senator RP Małgorzata Adamczak i Wicestarosta Gostyński Janusz Sikora. Spotkanie odbyło się w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Gostyniu. Jej wychowankowie, z towarzyszeniem swoich nauczycieli, rozpoczęli tę uroczystość wspaniałym koncertem utworów najwybitniejszych kompozytorów z Chopinem na czele. Ale zaprezentowali też swoją wszechstronność grając przeboje muzyki popularnej, m.in. utwory The Beatles.

Szczególnie wzruszającym momentem okazała się prezentacja jednej z cyklu filmów o rodzinach zastępczych z powiatu gostyńskiego. Cykl, zatytułowany „Po prostu rodzina”, opowiada w sześciu częściach historie rodzin, które zdecydowały się przyjąć dzieci, przedstawia dylematy towarzyszące podjęciu decyzji, obawy związane z pierwszymi kontaktami z dziećmi, pokazuje wzajemne poznawanie się i trudności temu towarzyszące. Przedstawia różne problemowe sytuacje pojawiające się przy wychowywaniu dzieci oraz sposoby, jakimi radzą sobie z nimi rodziny zastępcze. Przede wszystkim film pokazuje ogromny trud, ale  też i radości oraz satysfakcję z bycia rodzicem zastępczym. W filmie wystąpiły rodziny zastępcze wszystkich typów: zawodowe, niespokrewnione i spokrewnione.

            Cykl filmów jest częścią kampanii „I Ty możesz zostać rodzicem zastępczym” realizowanej przez Stowarzyszenie „Dziecko” ze środków Wojewody Wielkopolskiego i własnych oraz przy współpracy PCPR w Gostyniu, Nowej Telewizji Gostyń i firmy „Media Projekt”, która na zlecenie stowarzyszenia wyprodukowała cykl filmów. Będą one również wykorzystywane do szkolenia kolejnych kandydatów na rodziców zastępczych.

            Po projekcji filmu senator Adamczak rozmawiała z rodzinami zastępczymi o ich problemach. Zapowiedziała też zmiany w przepisach prawa opracowywane obecnie przez parlament, a dotyczące rodzin zastępczych. Sprawa opieki zastępczej jest szczególnie bliska pani senator, gdyż sama jest rodziną zastępczą dla dwójki dzieci. Wicestarosta, korzystając z okazji, podziękował w imieniu władz powiatu wszystkim rodzinom zastępczym, które są jak łodzie ratunkowe na oceanie życia. Do podziękowań przyłączył się dyrektor PCPR, podkreślając że dzięki rodzinom zastępczym już ponad dwieście dzieci znalazło swój dom. Pracownicy socjalni PCPR wręczyli róże rodzicom zastępczym, dziękując za poświęcenie i współpracę. Spotkanie zakończyły rozmowy przy kawie, będące okazją do podzielenia się z innymi swoimi doświadczeniami.

            PCPR w Gostyniu dziękuje Państwowej Szkole Muzycznej za pomoc w zorganizowaniu uroczystości dla uczczenia rodzin zastępczych.

 

 

 

Data dodania: 2009-11-27 12:00:00

Inne artykuły