Powiększ napisy | Pomniejsz napisy

Uczyli arteterapii

Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych Umysłowo „Nie Sami”, Stowarzyszenie „Dziecko”, Gostyński Ośrodek Kultury „Hutnik” i Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu zorganizowały - w ramach projektu X Ogólnopolski Festiwal Artystyczny „Bez Barier – Święta Góra 2009”, warsztaty artystyczne dla opiekunów i instruktorów osób niepełnosprawnych oraz dla artystów niepełnosprawnych.


Uczestnicy uczyli się technik decoupage. To ozdabianie przedmiotów polegające na przyklejaniu na odpowiednio spreparowaną powierzchnię drewna, metalu, szkła, tkaniny, plastiku czy ceramiki wzoru wyciętego z papieru ryżowego. Po naklejaniu wzoru pokrywa się go wieloma warstwami lakieru tak, aby wtopił się całkowicie i nie był wyczuwalny przy dotknięciu.


Uczestnicy w czasie 18 – godzinych warsztatów, które rozpoczęły się 

7 września, zapoznali się z podstawami i tajnikami prezentowanych technik oraz spróbowali swych sił. Niektóre z wykonanych po raz pierwszy prac - zdaniem prowadzących zajęciach – zostały zrobione na bardzo dobrym poziomie, co świadczy o predyspozycjach artystycznych ich autorów. Warsztaty były też okazją do wymiany doświadczeń między instruktorami pracującymi na co dzień w pracowniach terapeutycznych i plastycznych ze specyficznymi podopiecznymi, jakimi są osoby niepełnosprawne.


W warsztatach uczestniczyło 9 instruktorów prowadzących zajęcia terapeutyczne z osobami niepełnosprawnymi i 23 artystów niepełnosprawnych z powiatu gostyńskiego. Uczestnikom warsztatów organizatorzy zapewnili kawę oraz na koniec każdego pracowitego dnia obiad.


Oprócz własnego wkładu organizatorzy uzyskali też dofinansowanie Samorządu Województwa Wielkopolskiego, Wojewody Wielkopolskiego, Powiatu Gostyńskiego oraz Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

 

 


 

 

 

Data dodania: 2009-09-11 12:00:00

Inne artykuły