Powiększ napisy | Pomniejsz napisy

Brazyliada w Chwałkowie

W Chwałkowie koło Krobi (powiat gostyński) odbył się Brasiliada (25.6.14). Tegoroczna edycja nawiązywała do mistrzostw świata w piłce nożnej. W przypałacowym parku pojawiły się różne narody, których reprezentacje grają w tegorocznym mundialu.  Stało się tak za sprawą „Festiwalu Kultur” przygotowanego po raz piąty przez Stowarzyszenie „Nasz Dom” i Środowiskowy Dom Samopomocy w Chwałkowie, przy wsparciu Dom Pomocy Społecznej w Chwałkowie.

Organizatorzy zaprosili do wspólnej edukacyjnej zabawy wiele placówek wspierających osoby niepełnosprawne. Każda z przybyłych instytucji reprezentowała inny państwo. Były charakterystyczne stroje, regionalne rekwizyty oraz piosenki przywołujące prezentowaną państwo. Podziwiający przygotowane przez poszczególne grupy miniinscenizacje goście, m.in. Przewodniczący Rady Powiatu Gostyńskiego Alfred Siama, Starosta Gostyński Robert Marcinkowski, Burmistrz Krobi Sebastian Czwojda,  radna powiatowa Kazimiera Puślednik, dyrektorzy placówek pomocy społecznej: PCPR w Gostyniu i DPS w Rogowie, kierownik ŚDS w Krzywiniu, oraz przyjaciele ŚDSu gorąco oklaskiwali przygotowane przez poszczególne ekipy prezentacje państw.

Festiwal otworzyli gospodarze: kierująca ŚDS w Chwałkowie Swietłana Figiel i dyrektor  DPS w Chwałkowie Ryszard Janaszak.

Festiwal rozpoczął występ Szkoły Tańca „Margo” z Leszna. Po nim zaprezentowały swoje programy DPS i ŚDS w Chwałkowie (Brazylia), DPS w Rogowie (Iran), DPS w Chumiętkach (Brazylia), ŚDS w Kościanie (Meksyk), ŚDS w Krzywiniu (Rosja), ZS w Brzeziu (kosmici).

                Po zakończeniu prezentacji poszczególnych placówek, które przypominały charakterystyczne cechy poszczególnych panstw i ich kultur, uczestnicy Festiwalu Kultur podziwiali kolejne pokazy taneczne „Margo”, a następnie udali się na boisko piłki nożnej, by obejrzeć mecz podopiecznych placówek  z VIPami. Wychowankowie wygrali 4:3. A dalej spędzono miło czas na wspólnej zabawie.

                Stowarzyszenie „Nasz Dom” otrzymało w otwartym konkursie ofert, realizowanym przez PCPR w Gostyniu, wsparcie finansowe Powiatu Gostyńskiego na realizację projektu, a stroje piłkarskie zasponsorowała Piekarnia Grzegorza Jesiaka z Krobi.  

Źródło: PCPR
Data dodania: 2014-06-26 23:07:33

Inne artykuły