Powiększ napisy | Pomniejsz napisy

Cześć Powstańcom Wielkopolskim

W tym roku przypada 94 rocznica przyłączenia się Gostynia i okolicznych miejscowości do Powstania Wielkopolskiego. To ważne dla historii lokalnej wydarzenie uczczono hapenningiem  w Parku Miejskim pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich. W Gostyniu pamięć o jednym z nielicznych zwycięskich powstań w historii naszego kraju kultywuje się corocznie w styczniu. W tym  miesiącu, dziewięćdziesiąt cztery lata temu, batalion około 400 ochotników pod dowództwem por. Bernarda Śliwińskiego wyruszył z Gostynia pod Poniec, gdzie utworzył front południowo-zachodni Powstania Wielkopolskiego. 

                W tym roku rocznicę wymarszu gostyńskiego oddziału powstańczego na front upamiętniono realizacją projektu „Powstanie Wielkopolskie – Pamiętam”. Zorganizowano happening pod nazwą „Dzień Pamięci o Powstańcach Wielkopolskich”. Delegacje samorządowców, organizacji i szkół złożyły kwiaty, zapaliły znicze i oddały hołd - w tym przedstawiciel PCPR w Gostyniu - pod pomnikiem upamiętniającym mieszkańców Gostynia i okolic, którzy wzięli udział w powstaniu. Rys historyczny niepodległościowego zrywu Wielkopolan przybliżył zebranym Grzegorz Skorupski.

Uroczystość uświetniły występ zespołu Antarii Fog Machine oraz iluminacja świetlna dla upamiętnienia wymarszu Powstańców Wielkopolskich z Gostynia, której towarzyszyły dźwięki syren sygnałowych. Wszyscy uczestnicy happeningu mogli rozgrzać się ciepłą kawą, herbatą oraz zupą Rumforta z kuchni polowej. Pomysłodawcami działań podjętych dla upamiętnienia Powstania Wielkopolskiego w Gostyniu była młodzież ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych powiatu gostyńskiego, uczestnicząca w projekcie „Akademia Aktywności” Fundacji „Miejsce Moje”.

Organizacją obchodów 94. rocznicy wymarszu gostynian na front powstańczy zajęły się GOK „Hutnik” i Fundacja „Miejsce Moje”, przy współpracy Zespołu Szkół Zawodowych im. Powstańców Wielkopolskich w Gostyniu, Stowarzyszenia Historia Militaris, Świetlicy Środowiskowej „Promyki Dobra” w Gostyniu oraz Stowarzyszenia "Dziecko".

Źródło: PCPR
Data dodania: 2013-02-03 13:28:26

Inne artykuły