Powiększ napisy | Pomniejsz napisy

Doić nie jest łatwo

Realizowany jest projekt „KROK DO PRZODU”. Dzięki niemu grupa osób z niepełnosprawnością z terenu powiatu gostyńskiego wraz ze swoimi opiekunami, rodzicami ciekawie i inspirująco spędza czas. Oprócz wyjazdu do Ogrodu Zoologicznego w Poznaniu, uczestnicy projektu brali udział w kolejnych działaniach. M.in. spędzili cały dzień w pierwszej w Wielkopolsce wiosce tematycznej „Łaciata wieś” w Głuchowie. – Byliśmy w „Łaciatej wsi”. – wyjaśnia jedna z uczestniczek - Ona jest łaciata, bo mieszka tam wielu rolników, którzy mają łaciate krowy i produkują białe mleko i różne jego przetwory. 

            Dla beneficjentów projektu tematyka wiejska jest bliska, gdyż większość z nich mieszka na wsi. Ale wizyta w wiosce tematycznej przyniosła wiele nowych doświadczeń. Były warsztaty plastyczne, na których malowano drewniane krowy. Wykonane ozdoby stały się później pamiątkami dla każdego z uczestników.  Następnie zwiedzano Muzeum „Łaciata Wieś”. Muzeum to mieści się w starym domu, a wnętrze urządzone jest tak, jak to niegdyś bywało. Zbiory pokazują sprzęty gospodarstwa domowego z XIX i XX w. oraz zabytkowe eksponaty do przetwarzania mleka, wyrobu masła i sera. Część z nich została już zapomniana, ale przewodniczka pokazywała, do czego służyły.

            Był też wiejski poczęstunek dla zregenerowania sił. Można było skosztować świeżego placka drożdżowego, prawdziwego mleka lub soku owocowego.

            Kolejne atrakcje, z których korzystali uczestnicy to przejażdżki bryczką po wiosce, czy gra terenowa „Poszukiwanie cielaka”. Świetnej zabawy dostarczyły konkurencje sportowe, gry i zabawy zręcznościowe. – Najwięcej śmiechu było  przy  rzucaniu piłeczkami do kany od mleka i rzucaniu krążków na łeb krowy. – opowiada jeden z uczestników – A najwięcej emocji wzbudziło dojenie sztucznej krowy, próbował  tej czynności każdy, choć wcale nie było łatwo!

            Każdy uczestnik wypoczynku wracał do domu z własnoręcznie pomalowaną krówką, dyplomem udojenia mleka i udekorowanymi malowanymi tatuażami  twarzami lub rękami.

            Wycieczka do wioski tematycznej „Łaciata wieś” to jedno z działań zaplanowanych w projekcie „KROK DO PRZODU” Stowarzyszenia „DZIECKO”. Działania te były nieodpłatne dla uczestników, dzięki wsparciu finansowemu Wojewody Wielkopolskiego oraz środkom własnym Stowarzyszenia „DZIECKO”. Partnerem w realizacji projektu jest Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu.

Źródło: PCPR
Data dodania: 2016-07-21 22:39:27

Inne artykuły