Powiększ napisy | Pomniejsz napisy

Ekologiczny nordic walking wokół pałacu

Ponad 120 osób zgromadziły Piknik Ekologiczny i Mistrzostwa Nordic Walking (26.07.16 r.) w przypałacowym parku w Chwałkowie. Przy słonecznej letniej pogodzie, w cieniu parkowych drzew poruszono ważne dla ochrony środowiska tematy oraz bawiono się, m.in. współzawodnicząc  rekreacyjnych marszach nordic walking.

                Organizatorzy pikniku: Dom Pomocy Społecznej w Chwałkowie, Środowiskowy Dom Samopomocy i Stowarzyszenie „Nasz Dom” w Chwałkowie zaprosili do współudziału w przygotowaniu tegorocznej środowiskowej imprezy Stowarzyszenie „Biegaj z Krobią Women” i Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku w Krobi. W działaniach, przygotowanych w ramach Pikniku Ekologicznego i Mistrzostw Nordic Walking, uczestniczyli podopieczni dziennych i całodobowych placówek pomocy społecznej: Warsztatów Terapii Zajęciowej w Piaskach Stowarzyszenia „Kreatywni”, Domu Pomocy Społecznej w Chumiętkach, Domu Pomocy Społecznej w Rogowie, Środowiskowego Domu Samopomocy w Chwałkowie i Domu Pomocy Społecznej w Chwałkowie. 

                Po powitaniu przybyłych i rozpoczęciu pikniku przedstawiciele poszczególnych placówek zaprezentowali przygotowane przez siebie stroje i kreacje, wykonane… z odpadów i śmieci. Mimo że poszczególne prezentacje przedstawiano na wesoło, to poruszały one ważny problem zagospodarowania odpadów. – Jesteśmy ubrani w stroje z podartych worków foliowych, pustych butelek plastikowych i zużytych płyt CD. I wcale nie trzeba było tych rzeczy wyrzucać, bo dziś się przydały! – Stwierdziła Jola, pokazując, że do wykorzystania śmieci potrzeba tylko trochę wyobraźni. 

                Kolejnym zadaniem było wykonanie zbiorowo – przez poszczególne grupy – plakatów na temat „Świat wokół nas”. Mimo że na to zadanie organizatorzy przeznaczyli niewiele czasu, bo tylko kwadrans, to wszystkie zespoły poradziły sobie znakomicie. A po prezentacji plakatów przedstawiciele poszczególnych zespołów omówili ich treść, podkreślając, iż bez ochrony przyrody zbudujemy za kilka lat świat, który przestanie być dla człowieka przyjazny.

                Następnie po rozgrzewce, poprowadzonej przez panie z „Biegaj z Krobią Women”, i po instruktażu chodzenia z kijkami, udzielonemu przez przedstawicielki Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Krobi, odbyły się Mistrzostwa Nordic Walking. Trasa wiodła przez malowniczy park wokół pałacu w Chwałkowie, a zawodnicy startowali w dwóch grupach: kobiet i mężczyzn. Marsze nordic walkingu zachęciły też do spaceru po parku przybyłych gości, oklaskujących aktywności uczestników pikniku. Gorąco też dopingowały maszerujących zawodników dzieci z Chwałkowa, które przerwały swoje wakacyjne zabawy i ustawiły się na trasie, by obserwować zmagania chodziarzy.

                W pikniku wzięli też udział specjalni goście: Janusz Sikora – przedstawiciel Zarządu Powiatu Gostyńskiego, Michał Listwoń – wiceburmistrz Krobi, Jan Mikołajczak – sołtys Chwałkowa, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu, Dominika Karlińska – naczelnik Działu Nadzoru i  Opieki Całodobowej PCPR w Gostyniu, Agnieszka  Jackowiak – dyrektor DPS w Chumiętkach, Kazimiera Puślednik oraz przedstawicielki stowarzyszeń: Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Krobi i Biegaj z  Krobią Women.

                Po wręczeniu medali i dyplomów imprezę zakończyła dyskoteka na świeżym powietrzu.

Przedstawiciele organizatorów Swietłana Figiel – kierownik ŚDS w Chwałkowie i Ryszard Janaszak – dyrektor DPS w Chwałkowie podziękowali uczestnikom i gościom za przybycie i wspólny aktywny udział w pikniku. Specjalne podziękowania skierowali też do stowarzyszeń: Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Krobi i Biegaj z  Krobią Women za wsparcie organizacji imprezy. 

Źródło: PCPR
Data dodania: 2016-07-30 22:46:25

Inne artykuły