Powiększ napisy | Pomniejsz napisy

Euro Festiwal Kultur, czyli jak kadra przegrała z uczestnikami 6:5

 

W Chwałkowie koło Krobi (12.06) zrobiło się kolorowo i zaroiło się od obcokrajowców. Pojawili się reprezentanci włoskich klubów piłkarskich i sprzedawcy włoskiej pizzy, kibicowska brać z całej Europy, dżentelmeni z Anglii w swoich melonikach, hiszpańscy torreadorzy i czarnowłose Hiszpanki, weseli Francuzi i towarzyszące im piękne damy, prezentujące najnowsze paryskie kreacje, roztańczeni Grecy, czeska bohema. Były też gospodarze tegorocznych mistrzostw Euro Ukraińcy i Polacy. 

Stało się tak za sprawą „Festiwalu Kultur” przygotowanego po raz trzeci przez Stowarzyszenie „Nasz Dom” wspierane przez placówki z Chwałkowa: Środowiskowy Dom Samopomocy i Dom Pomocy Społecznej. Gospodarze zaprosili do wspólnej edukacyjnej zabawy wiele placówek wspierających osoby niepełnosprawne. Każda z przybyłych grup reprezentowała inny kraj. Były charakterystyczne stroje, narodowe rekwizyty, flagi państw i popisy piłkarskie. Podziwiający przygotowane przez poszczególne grupy inscenizacje goście, m.in. dyrektorzy powiatowych  i gminnych placówek pomocy społecznej i oświaty oraz poseł RP Wojciech Ziemniak, Wicestarosta Gostyński Janusz Sikora, Burmistrz Krobi Sebastian Czwojda, Wiceburmistrz Ponieca Eugeniusz Nowak, radny powiatowy Kazimierz Musielak gorąco oklaskiwali przygotowane przez poszczególne ekipy prezentacje narodów.

Środowiskowy Dom Samopomocy w Kościanie przedstawiał Francję, Środowiskowy Dom Samopomocy w Gostyniu Hiszpanię i jej kulturę, Warsztaty Terapii Zajęciowej w Piaskach – Czechy, Dom Pomocy Społecznej w Rogowie – Włochy, Środowiskowy Dom Samopomocy w Krzywiniu – Czechy, Zespół Szkół w Brzeziu – Grecję, Dom Pomocy Społecznej w Chwałkowie – Ukrainę, Środowiskowy Dom Samopomocy w Chwałkowie – Polskę, Dom Pomocy Społecznej w Chumiętkach eurokibicował wszystkim, a Dom Pomocy Społecznej w Zimnowodzie – Hiszpanię.

Po zakończeniu prezentacji poszczególnych placówek, które przypominały charakterystyczne cechy poszczególnych nacji i ich kultur, uczestnicy Festiwalu Kultur przemaszerowali w barwnym korowodzie na boisko, gdzie obejrzeli pokazy grupy tanecznej ZSOiZ w Krobi, a następnie obejrzeli pasjonujący mecz między reprezentacją szefów samorządów i kadry placówek, która grała w barwach Polski, a reprezentacją uczestników placówek, która grała w barwach Ukrainy. Po pierwszych minutach meczu i bramkach strzelonych przez Wicestarostę Gostyńskiego i Burmistrza Krobi wydawało się, że będzie dominować jedna drużyna, ale młodzi reprezentanci placówek grali z minuty na minutę coraz lepiej i ostatecznie ten dramatyczny mecz zakończył się zwycięstwem "Ukrainy" 6 do 5.

Po meczu i artystycznych pokazach gospodarze: dyrektor  DPS w Chwałkowie Ryszard Janaszak i kierownik ŚDS w Chwałkowie Swietłana Figiel zaprosili wszystkich na tradycyjny polski obiad. Na zakończenie goście wręczyli uczestnikom Festiwalu Kultur zestawy upominków przygotowane przez organizatorów.

                 Stowarzyszenie „Nasz Dom” otrzymało wsparcie finansowe Powiatu Gostyńskiego w konkursie realizowanym przez PCPR w Gostyniu. 

Źródło: oprac. PCPR
Data dodania: 2012-06-12 23:33:39

Inne artykuły