Powiększ napisy | Pomniejsz napisy

Ewakuacja Domu Dziecka w Bodzewie

Wichura, która spustoszyła w czwartkowy wieczór (23.07.2009) powiat gostyński, zmiatając z powierzchni ziemi w niektórych miejscowościach całe gospodarstwa, nie ominęła też powiatowych placówek pomocy społecznej. Sytuację w placówkach oceniali w czasie wizyt Wojewoda Wielkopolski Piotr Florek, Starostowie Gostyńscy Andrzej Pospieszyński i Janusz Sikora oraz dyrektor PCPR w Gostyniu Mirosław Sobkowiak.
Najbardziej ucierpiał Dom Dziecka w Bodzewie. Dojazd do niego został całkowicie zablokowany przez zwalone drzewa. Zostały zniszczone przez przewracające się drzewa wszystkie cztery samochody tej placówki: dwa busy, minibus i samochód osobowy oraz kilka prywatnych samochodów pracowników. Nawałnica zerwała dach z budynku gospodarczego i garażu, uszkodziła też nowo wyremontowany pałac, w którym mieści się dom dziecka: została zarysowana elewacja, poskręcane w jednym narożniku rynny oraz pozrywane dachówki. Placówka została pozbawiona wody i prądu. W parku otaczającym placówkę zostało wyrwanych 10 olbrzymich drzew, a pozostały mają poodłamywane konary. Została też zniszczona część parkanu otaczającego park. W parku leżą też pozrywane przewody przesyłowe prądu. Dojazd do placówki został przywrócony w piątek w godzinach dopołudniowych. Wspólnie przy usuwaniu zwalisk drzew pracowali: zastęp Ochotniczej Straży Pożarnej z Bodzewa wraz wozem i sprzętem bojowym, pracownicy i starsi wychowankowie domu dziecka oraz przybyli ochotniczo mieszkańcy wsi, którzy podstawiali też swoje ciągniki do wywozu usuwanych zwalisk. Ze względu na brak wody i prądu, który według pozyskanych informacji ma trwać do tygodnia, dyrektorzy Domu Dziecka i PCPR podjęli decyzję o ewakuowaniu wychowanków i przewiezieniu ich do Domu Usamodzielnień w Gostyniu do czasu przywrócenia dopływu prądu i wody.
Duże straty w drzewostanie parkowym, sięgające kilkudziesięciu wyrwanych i kilkuset połamanych drzew mają też pozostałe placówki: Domy Pomocy Społecznej w Chwałkowie, w Rogowie i w Zimnowodzie. Niektóre z nich mają prąd dzięki udostępnieniu agregatów prądotwórczych przez straż pożarną. Dodatkowo została uszkodzona połać dachu (ok. 10 metrów kwadratowych) na pałacu i część ogrodzenia w Chwałkowie. W Domu Pomocy Społecznej w Chumiętkach zostały zalane piwnice domu. Pracownicy tych placówek przy pomocy straży pożarnej oraz okolicznych mieszkańców rozpoczęli już usuwanie szkód.
PCPR zapewnia potrzebującym wsparcie psychologiczne. Koordynację prac naprawczych utrudnia jednak brak prądu w siedzibie PCPR trwający do czasu powstania tej informacji w sobotnie przedpołudnie

 

undefined

 

 

 

undefined

 

 

 

undefined

 

 

 

undefined
 
undefined
 
undefined 
 

 

Data dodania: 2009-07-26 12:00:00

Inne artykuły