Powiększ napisy | Pomniejsz napisy

Festiwal z kostuchą

W Potarzycy koło Krobi (powiat gostyński) zaroiło się od przedstawicieli różnych regionów Polski. Pojawili się górale, krakowiacy, biskupianie, Romowie a nawet kostucha i poznańskie koziołki. Stało się tak za sprawą „Festiwalu Kultur” przygotowanego  (24.06) po raz szósty przez Stowarzyszenie „Nasz Dom” z Chwałkowa, wspierane przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Chwałkowie i Dom Pomocy Społecznej w Chwałkowie. Na jego realizację Stowarzyszenie „Nasz Dom” otrzymało w otwartym konkursie ofert wsparcie finansowe Powiatu Gostyńskiego.

Organizatorzy zaprosili do wspólnej edukacyjnej zabawy wiele placówek z kilku powiatów wspierających osoby niepełnosprawne. Każda z przybyłych instytucji reprezentowała inny region. Były charakterystyczne stroje, regionalne rekwizyty i dekoracje przywołujące prezentowaną część Polski. Przypomniano zwyczaje ludowe i legendy. Podziwiający przygotowane przez poszczególne grupy inscenizacje goście, m.in. Janusz Sikora członek Zarządu Powiatu Gostyńskiego, radny powiatowy Józef Czarnecki, radni gminni Jan Mikołajczak i Renata Szulc oraz dyrektorzy placówek pomocy społecznej: Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu, Domów Pomocy Społecznej, Środowiskowych Domów Samopomocy oraz przyjaciele ŚDS: Adam Sarbinowski, Agnieszka Wujek i Marek Hałas wylosowali kolejność prezentacji i gorąco, wspólnie ze wszystkimi widzami, oklaskiwali przygotowane przez poszczególne ekipy prezentacje regionów.

Festiwal rozpoczęła wesołymi scenkami gwarowymi grupa teatralna „Na Fali”, działająca przy Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Krobi.

Po niej zaprezentowały swoje programy: DPS i ŚDS w Chwałkowie (które przedstawiły stary obrzęd krojenia i deptania kapusty), ŚDS w Kryzwiniu (przedstawił historię poznańskich koziołków), ŚDS w Gostyniu (przedstawił tańce góralskie), DPS w Rogowie (przedstawił lekcję geografii o polskich Tatrach), ZSS w Brzeziu (przedstawił wywodzącą się z rejonu Krobi legendę o pustelniku i starej gruszy), DPS w Chumiętkach (Zespół Teatralny „Jesień” przypomniał elementy kultury romskiej), ŚDS w Kościanie (który zachwalał wypoczynek na Mazurach).

Po zakończeniu prezentacyjnych pokazów Janusz Sikora pogratulował wykonawcom i ich opiekunom ciekawych prezentacji, a organizatorom przygotowania tak udanej imprezy integracyjnej.

Gospodarze festiwalu: kierująca ŚDS w Chwałkowie Swietłana Figiel i dyrektor  DPS w Chwałkowie Ryszard Janaszak zaprosili wszystkich na tradycyjną zupę biskupińską oraz świeży chleb z biskupiańskim smarowidełkiem i kiszonym ogórem.

                A później uczestnicy Festiwalu Kultur spędzili miło czas na wspólnej zabawie tanecznej. 

Źródło: PCPR
Data dodania: 2015-06-29 18:16:25

Inne artykuły