Powiększ napisy | Pomniejsz napisy

Festyn promujący rodzicielstwo zastępcze

 

Ponad pół tysiąca osób bawiło się wspólnie w sobotę 2 czerwca w wesoło i kolorowo przystrojonym na tę okazję parku przy Domu Dziecka w Bodzewie. Już po raz dwunasty odbył się tam festyn rodzinny „Powitanie lata”. Wzięły w nim udział rodziny zastępcze z powiatu gostyńskiego, rodziny z dziećmi z powiatu gostyńskiego i powiatów sąsiednich. Przybyli też kandydaci na rodziców zastępczych, a także rodziny zaprzyjaźnione. Wszyscy bawili się razem z wychowankami domu dziecka oraz zaproszonymi na tę imprezę rodzicami dzieci, które się wychowują w rodzinach zastępczych lub w bodzewskiej placówce.

Przybyłych powitali dyrektorzy Domu Dziecka w Bodzewie – Karolina Dolata i Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu – Mirosław Sobkowiak. A oficjalnego otwarcia festynu dokonał Wicestarosta Gostyński Janusz Sikora. Witający życzyli przybyłym ciepłego słonecznego lata oraz satysfakcji z pracy z najmłodszymi. Wśród specjalnych gości przybyłych na festyn byli też Skarbnik Powiatu Eleonora Gościniak i Burmistrz Krobi Sebastian Czwojda.  

Organizatorzy: Dom Dziecka w Bodzewie wspierany przez Stowarzyszenie „DZIECKO" i prowadzone przez nie Centrum Informacyjno-Doradcze dla Organizacji Pozarządowych oraz Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu przygotowali dla uczestników festynu szereg atrakcji. Integracyjną część festynu wypełniły konkurencje o charakterze rodzinnym, w których wystartowało blisko 400 uczestników w wieku od 3 miesiący (ten zawodnik startował przy pomocy mamy i taty)  do 71 lat. Atmosfera radości i życzliwości towarzyszyła uczestnikom przez cały dzień.

Bawiące się rodziny: dzieci, młodzież i dorośli, próbowali swoich sił w wielu przygotowanych przez organizatorów konkurencjach, np. w przeprawianiu się nad „przepaścią” na linie, w rzutach do celu, w naśladowaniu tarzana, czyli poruszaniu się przy pomocy wiszących lian, w przebijaniu włócznią wiszących baloników, w przechodzeniu pod nisko zawieszoną poprzeczką, w przeprawie przez „małpi gaj” czy w jeździe na nartach rodzinnych.

Organizatorzy przygotowali też dla uczestników festynu też wiele niespodzianek. Festynowi towarzyszyły pokazy taneczne w wykonaniu wychowanków domu dziecka przygotowanych przez instruktorkę ze szkoły tańca „DESPERADO” z Gostynia. Występy nagradzono gromkimi brawami.

 Oprócz pokazów tańca były przejażdżki na kucu Urwisie, który każdego nowego jeźdźca na swoim grzebiecie witał głośnym rżeniem. Poruszenie wśród uczestników festynu wywołał przyjazd głośnych i ciężkich motocykli z Black Legion Gostyń. Pojazdy wzbudziły wielkie zainteresowanie małych i dużych uczestników festynu, którzy fotografowali się na tych wielkich i błyszczących maszynach, a przejażdżki tymi ciężkimi pojazdami były świetną atrakcją nie tylko dla najmłodszych. Było też bungee, na którym dzieci (i dorośli) mogły się bezpiecznie wyszaleć. Bardzo rozgrzewały walki sumo, w których każdy mógł spróbować swoich sił. Dla najodważniejszych przygotowano huśtawkę 360 stopni, zwaną treningiem kosmonautów. Oblegane było też boisko mega piłkarzyków. Wielu chętnych znalazły też przejażdżki dwukołowym seegwayem. Było też stoisko, przy którym można było zrobić sobie wesoły lub przerażający makijaż.

Przez cały czas trwania zabawy uczestnicy festynu częstowali się przygotowanymi przez organizatorów kiełbaskami z grilla, przepysznym bigosem przygotowanym przez panie kucharki z domu dziecka oraz herbatą i kawą i przepysznym plackiem.

Spotkanie było też okazją do wymiany doświadczeń pomiędzy rodzinami zastępczymi oraz kandydatami na rodziców zastępczych i pracownikami PCPR oraz Domu Dziecka. Rozmawiano też – w luźnej festynowej atmosferze, choć na tematy bardzo poważne - z psychologami, pedagogami i pracownikami socjalnymi w specjalnie przygotowanym Punkcie Informacyjnym, w którym można było też otrzymać materiały o rodzicielstwie, ale i o organizacjach pozarządowych. Wesoła zabawa trwała od rana aż do godzin popołudniowych.

Dyrektor PCPR w Gostyniu podziękował rodzicom zastępczym oraz pracownikom Domu Dziecka za codzienny poświęcenie i trud wychowywania dzieci wymagających wsparcia. Podziękował też wszystkim organizatorom za świetnie zorganizowaną imprezę, która przyniosła wiele radości i wrażeń nie tylko dzieciom, ale ich rodzicom i opiekunom. W czasie trwania festynu wśród uczestników gier i zabaw festynowych rozlosowano zestawy upominków. Wszyscy uczestnicy festynu zostali obdarowani „niespodziewankami”.  Wśród nich były sprzęt AGD, sprzęt RTV, sprzęt turystyczny i sportowy, artykuły i przybory szkolne, zabawki i pluszaki – przytulanki, słodycze i inne wesołe prezenty.

Radość całych rodzin wywołana wspólną zabawą, a zwłaszcza radość dzieci to najlepsze podziękowanie dla wszystkich, którzy wsparli tę udaną imprezę rodzinną.

Specjalne podziękowania za przeprowadzenie festynu i przygotowanie „niespodziewanek” należą się w pierwszej kolejności pracownikom i wychowankom Domu Dziecka w Bodzewie, a następnie wspierającej ich kadrze PCPR w Gostyniu i wolontariuszom Stowarzyszenia „Dziecko”.

Podziękowania należą się firmie WIX-FILTRON, Spółdzielni Mleczarskiej w Gostyniu, „GW Bogusławski”, Black Legion Gostyń, Julii Banaszak, Piekarni Aleksandra Dolczewskiego oraz wszystkim, którzy wsparli organizację festynu.  

Źródło: oprac. PCPR
Data dodania: 2012-06-03 06:55:07

Inne artykuły