Powiększ napisy | Pomniejsz napisy

Gmina Krapkowice dziękuje

Gmina Krapkowice dziękuje mieszkańcom powiatu gostyńskiego za solidarność z powodzianami

W piątek, 4 czerwca o godz. 7:00 transport z pomocą mieszkańców powiatu gostyńskiego dotarł do ofiar powodzi. Andrzej Konieczny ze Stowarzyszenia „Dziecko” przekazał w imieniu organizatorów akcji pomocy 24 tony darów: 19 palet wody butelkowanej, 12 palet żywności (konserwy, makarony, mąka, cukier itp.) i środków czystości oraz 20 worków z odzieżą roboczą, środkami czystości oraz kocami i pościelą kierownikowi Ośrodka Pomocy Społecznej w Krapkowicach Marlenie Kornaś. Zaraz po wyładowaniu ich z TIR-a zostały one przygotowane do rozdzielania wśród ofiar żywiołu. Kierownik OPS serdecznie dziękowała mieszkańcom powiatu gostyńskiego za wspaniały przejaw solidarności z tymi, których dotknęła klęska powodzi.

Andrzej Konieczny zapoznał się na miejscu ze skalą strat: - Woda spłynęła już z terenów zamieszkanych w samych Krapkowicach i okolicach, ale domy parterowe nie nadają się do zamieszkania. Czeka je w najlepszym razie kilkumiesięczne osuszanie, a likwidowanie uciążliwego zapachu popowodziowego potrwa kilka lat. Ludzie próbują mieszkać na piętrach. Jednak nie mogą korzystać ani z ujęć wody, ani z instalacji sanitarnych, z których ciągle wybijają woda i ścieki. Wszystkie piwnice domów są ciągle zalane wodą i nie pomaga jej wypompowywanie, gdyż zaraz woda nachodzi na nowo.

Zalanych jest jeszcze kilka hurtowni, ogródki działkowe, pola i plac zabaw. Marlena Kornaś kierownik OPS zwraca uwagę na to, że obecnie największym zagrożeniem jest coraz silniejsze przesiąkiwanie wody przez namoczone wały. – Spowodowało to już zalanie 15 domów pod Krapkowicami. Musieliśmy ewakuować kolejne rodziny. Mieszkają one wraz innymi powodzianami w internacie.

Krapkowiczanie zostali zaskoczeni wielkością pomocy, jaką otrzymali z powiatu gostyńskiego. Nikt dotąd nie udzielił im tak olbrzymiego wsparcia. Szczególnie dziękują za wodę pitną, która jest obecnie, obok pomocy finansowej, najbardziej oczekiwanym artykułem.

 

Organizatorzy akcji pomocy przez mieszkańców powiatu gostyńskiego ofiarom powodzi (Stowarzyszenie „Dziecko”, Stowarzyszenie „Powiat Gostyń 24”, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu i Dom Dziecka w Bodzewie) dziękują firmie ALMAR za nieodpłatne przewiezienie darów do Krapkowic, firmom DWS LOGISTIC SC i SIMET SA za wsparcie sprzętowe oraz policjantom Powiatowej  Komendy Policji w Gostyniu za pomoc w pokonaniu barier komunikacyjnych.

 

To już drugi transport z darami od mieszkańców powiatu gostyńskiego dla powodzian. 7 ton artykułów pierwszej potrzeby trafiło 2 czerwca z gminy Krobia do Sandomierza. Kolejne dwa TIR-y pełne darów w poniedziałek 7 czerwca wyjadą ze sztabu akcji w Gostyniu do Sandomierza.

Źródło: oprac. PCPR w Gostyniu
Data dodania: 2010-06-05 14:45:22

Inne artykuły