Powiększ napisy | Pomniejsz napisy

Gorący apel w sprawie zimy

 

Nadeszła pierwsza fala zimowych mrozów. Zdecydowana większość z nas jest do nich odpowiednio przygotowana. Ale są też tacy, którzy - ze względu na wiek, choroby, niepełnosprawność, niesamodzielność, biedę, czy różne sytuacje losowe – nie poradzą sobie są ze skutkami mrozów. Pamiętajmy o nich.

Dlatego w imieniu realizatorów programu "ZIMA 2012/2013" zwracam się z apelem o wrażliwość i reagowanie na sytuacje zagrażające zdrowiu lub życiu osób narażonych na działania niskich temperatur, a wymagających wsparcia oraz o informowanie o takich sytuacjach policji, straży miejskiej, pogotowia ratunkowego, właściwego ośrodka pomocy społecznej, urzędu gminy, ośrodka zdrowia czy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie
w Gostyniu.

Nie bądźmy obojętni, gdy gdzieś w pobliżu, w sąsiedztwie marzną ludzie. Pomóżmy im w miarę naszych możliwości, bo może powodem jest tylko np. nieumiejętność zakupu opału w składnicy albo nieszczelne drzwi czy okna, albo awaria systemu grzewczego, którą łatwo usunąć, a jeśli pomoc przerasta nasze możliwości, poinformujmy ww. służby.

Reagujmy nawet wtedy, gdy widzimy na ulicy, w rowie, czy gdzieś pod drzewem siedzące lub leżące osoby, będące pod wpływem alkoholu. Niestety, to one są przede wszystkim ofiarami mrozów. Wszystkie krajowe (już w tym sezonie) przypadki śmierci osób z powodu wychłodzenia organizmu to wyłącznie osoby pijane, w tym młode i zdrowe.

Dlatego też szczególnie apeluję do osób nadużywających alkoholu, by zachowały kontrolę oraz nie wystawiały na próbę wrażliwości społecznej innych ludzi, zwłaszcza, że zaśnięcie lub zasłabnięcie poalkoholowe może się zdarzyć w miejscu, w którym nikt się na czas nie pojawi.

Apeluję również do właścicieli mieszkań, by nie oszczędzali na ogrzewaniu i na swoich lokatorach, zwłaszcza na osobach starszych, niepełnosprawnych czy rodzinach z małymi dziećmi. A takie sytuacje mają miejsce, jak choćby ujawniona w czasie interwencji pracownika PCPR sytuacja w Gostyniu, gdzie temperatura w wynajmowanym mieszkaniu starszego schorowanego małżeństwa, utrzymującego się z jednej emerytury pomostowej i nie przekraczała przez ostatnie dni 12 stopni w skali Celsjusza!

Proszę również o przekazywanie niepotrzebnej i zbędnej ciepłej odzieży zimowej, kurtek, butów oraz kocy. Za pośrednictwem gminnych ośrodków pomocy społecznej i powiatowego centrum pomocy rodzinie trafią one do najbardziej potrzebujących.

Mirosław Sobkowiak

Dyrektor PCPR w Gostyniu

Źródło: oprac. PCPR
Data dodania: 2012-10-30 13:15:01

Inne artykuły