Powiększ napisy | Pomniejsz napisy

Koło PZN spotkało się z księżniczką

Członkowie Polskiego Związku Niewidomych Koło Gostyń w ramach „Spotkań z kulturą” wzięli udział w wyjeździe do operetki poznańskiej.

Wyjazd wspomina Przewodnicząca Koła PZN Janina  Karpińska: -„Zebraliśmy się rano w Gostyniu na przystanku miejskim, by z tego miejsca, w odświętnych strojach, pełni pozytywnej energii wyruszyć na „spotkanie z kulturą”. Niespodzianką dla wszystkich uczestników był przystanek w Kórniku. Tutaj w restauracji podano pyszny obiad. Była to również okazja, aby spokojnie porozmawiać, podzielić się własnymi doświadczeniami, wesprzeć dobrym słowem. Posileni uczestnicy wyprawy wyruszyliśmy w dalszą drogę.”

Po przyjeździe do Poznania okazało się, że do spektaklu zostało jeszcze trochę wolnego czasu, który uczestnicy wykorzystali na spacer po Poznaniu i wypicie wspólnej kawy. W końcu nadszedł czas, by zająć miejsca w Teatrze Muzycznym... – „I rozpoczęła się operetka „Księżniczka Czardasza” – opowiada Pani Janina – „Zachwyciła nas wszystkich swoim kunsztem artystycznym, a przede wszystkim muzyką stworzoną przez Kálmána. Operetka Kálmána jest zarówno pretekstem do gry z konwencją, jak i cieszenia uszu pięknymi głosami. O popularności dzieła świadczy fakt niedawnego włączenia go do repertuaru przez tak wybitne nazwiska jak Anna Netrebko czy Juan Diego Flórez. Teatr Muzyczny pokazuje nową wersję dzieła, w której obok doświadczonych artystów występują  młodzi soliści. W ich wykonaniu usłyszeliśmy takie przeboje jak: „Co się dzieje”, „Skarbie mój” czy „Czardasz, czardasz”. Muzyka była piękna… Osoby niedowidzące i niewidome nie kryły zafascynowania i wzruszenia. Uświadomiliśmy sobie, że mimo swojego ograniczeń także możemy być świetnymi odbiorcami sztuki... a może nawet i bardziej wrażliwymi niż ludzie pełnosprawni.”

Zorganizowanie wycieczki do Teatru Muzycznego było możliwe dzięki dofinansowaniu przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu ze środków PFRON. Środki organizator – Zarząd  Gostyńskiego Koła PZN - pozyskał w drodze otwartego konkursów dla NGO.

Źródło: PZN
Data dodania: 2017-12-17 14:11:33

Inne artykuły