Powiększ napisy | Pomniejsz napisy

Koncertowo wsparliśmy Szymona. Możesz zrobić to i TY!

8 024,34 zł ofiarowali uczestnicy Majowego Koncertu Charytatywnego dla Szymona,
7 – letniego chłopca z powiatu gostyńskiego, który choruje na mukowiscydozę. A to jeszcze nie wszystko!

               

W poniedziałek 2 maja 2011 r. sala koncertowa gostyńskiej szkoły muzycznej wypełniła się melomanami. Przybyli licznie, by uczestniczyć w niecodziennym wydarzeniu, jakim był drugi z koncertów nawiązujących do tradycji dziewiętnastowiecznych koncertów „na korzyść ubogich”. 150 lat temu Mikołaj Koperski, uznany kompozytor i ówczesny dyrektor muzyczny „przy kościele XX. Filipinów pod Gostyniem”, wraz ze swoją 8-letnią siostrzenicą występował w Gostyniu i w Środzie Wlkp., grając dla potrzebujących. Po półtora wieku tę szlachetną i piękną tradycję przypominają już po raz drugi organizatorzy Majowego Koncertu Charytatywnego: Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Świętogórskiej im. J. Zeidlera, Stowarzyszenie „Dziecko” i Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. J. Zeidlera w Gostyniu, wspierane przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w  Gostyniu. Tym razem swoją akcję poświęcają pomocy Szymonowi – niepełnosprawnemu chłopcu z jednej z wiosek w powiecie gostyńskim.

 

W koncercie charytatywnie wystąpili wykonawcy z Polski i Francji. W programie znalazły się utwory m.in. Fryderyka Chopina, Franciszka Liszta i gostyńskiego kompozytora Alfonsa Szczerbińskiego.

Jako pierwszy wystąpił absolwent PSM w Gostyniu - młodziutki pianista Paweł Kasperkowiak – zdobywca m.in. III nagrody w XIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Miłosza Magina w Paryżu w 2009 r. W drugim utworze dołączył do niego Łukasz Wilda – tenor z Gostynia. Ich występ został przyjęty owacyjnie.

Następnie wzruszająco zagrała na fortepianie Angelika Twardowska – również wychowanka klasy fortepianu gostyńskiej PSM.

Główną część koncertu wypełnił występ francuskiego pianisty i kompozytora muzyki filmowej Christophe Alvareza. W brawurowych interpretacjach solisty wysłuchano utworów nie tylko Chopina i Liszta, ale też i Alfonsa Szczerbińskiego, mało znanego gostyńskiego kompozytora z XIX w., którego pamięć i zasłużone miejsce w panteonie muzycznym zamierza przywrócić dobry duch idei  ożywienia tradycji gostyńskich koncertów charytatywnych Wojciech Czemplik. Popisy gry na fortepianie francuskiego muzyka zostały przez gostyńską publiczność nagrodzone oklaskami na stojąco. A wzruszony artysta zagrał jeszcze dwa bisy. Ostatnim utworem koncertu był „Wielki Polonez” A. Szczerbińskiego, skomponowany na cześć rocznicy Konstytucji 3 Maja, zagrany wspaniale przez Chr. Alvareza w przeddzień święta tego wielkiego wydarzenia z naszej historii.

 

Koncert poprzedziła aukcja darów. Sprzedano m.in.: zdjęcie z autografem premiera Donalda Tuska i jego srebrne spinki oraz przycisk do papieru, książki ze specjalnymi dedykacjami  od kardynała Stanisława Dziwisza, satyryka Henryka Sawki, posła Ryszarda Kalisza, reportera Chrisa Niedenthala, prezentera radiowego Wojciecha Manna czy satyryka i prezentera radiowego Grzegorza Wasowskiego. Nabywców znalazła koszulka z autografem bokserskiego mistrza świata Tomasza Adamka, gitara z dedykacją Wojtka Waglewskiego i Macieja Maleńczuka oraz obraz pędzla Danuty Bożek Żak podarowany przez ministra sprawiedliwości Krzysztofa Kwiatkowskiego wraz z jego dedykacją. Kupiono też miniaturę pędzla Andrzeja Opalińskiego „Życie jest piękne i ulotne jak dmuchawiec”, miedzioryt „Zagajnik” Marka Ratajczyka, linoryt „Kapela Klaunów” Hanny Białoskórskiej, obraz na jedwabiu „Ja i Ty” Bożeny Gerowskiej oraz obraz Michała Fiereka. Najwyższą kwotę (575 zł) uzyskano za gitarę zespołu „Dżem” z autografami i dedykacją muzyków.

Łącznie na aukcji zebrano 4 546 zł. Dodatkowo uczestnicy koncertu ofiarowali po jego zakończeniu 1 024,34 zł w formie datków wrzucanych do puszek. A na specjalne konto Stowarzyszenia „Dziecko”, poświęcone wspieraniu Szymona wpłynęło w dniach poprzedzających koncert 2 400 zł. Łącznie zebrano już 8 024,34 zł!

               

                Do tych, którzy z różnych względów nie mogli uczestniczyć w tym wspaniałym koncercie, apelujemy: Pomóżmy Szymonowi! Choruje na mukowiscydozę (zwłóknienie torbielowate układu oddechowego - nawracające zakażenia, które prowadzą do uszkodzenia płuc i niewydolności oddechowej) o ciężkim przebiegu klinicznym i wymaga ciągłej wielolekowej terapii oraz prowadzenia kompleksowej rehabilitacji oddechowej z zastosowaniem specjalistycznego sprzętu. Konieczny jest zakup urządzenia The Vest (kamizelka rehabilitacyjna i moduł sterujący + generator impulsów  powietrznych) służącego do oczyszczania dróg oddechowych.

Rodzice chłopca bez naszej pomocy nie dadzą rady.

Okażmy serce! Wpłat można dokonywać do końca maja br. na konto Stowarzyszenia “Dziecko” z dopiskiem: „Dla Szymona” numer konta:  76 1370 1327 0000 1706 4271 1702

 

PS W koncercie uczestniczył wraz z bratem i rodzicami Szymon. Otrzymał on na koniec specjalny kubek od zespołu „Dżem”. A rodzice bardzo poruszeni tak bezinteresownie okazaną pomocą dziękowali za pośrednictwem prowadzących artystom, organizatorom i wspaniałej publiczności za hojność i wsparcie. Podkreślili też, że takie działania podbudowują wiarę w ludzi i dają siły do dalszej codziennej walki z chorobą dziecka.

Źródło: oprac. PCPR
Data dodania: 2011-05-03 19:13:29

Inne artykuły