Powiększ napisy | Pomniejsz napisy

Konferencja samorządów o wolontariacie

 

W auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Gostyniu tuż przed świętami odbyła się Pierwsza powiatowa Konferencja Rad Uczniowskich i ich opiekunów. Była ona poświęcona samorzadności uczniowskiej, wolontariatowi i promocji. Przybyli na nią przedstawiciele większości samorządów uczniowskich wszystkich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych powiatu gostyńskiego. Organizatorzy (Rada Samorządu Uczniowskiego przy Liceum Ogólnokształcącym w Gostyniu oraz jej opiekunowie Mateusz Matysiak i Joanna Kabała) zaprosili osoby, które Dyrektor ZSO w Gostyniu Lucyna Tęga powitała już na wstępie jako "autorytety działalności samorządowej i wolontariackiej na terenie powiatu gostyńskiego".

                Uczestnicy konferencji obejrzeli prezentacje i wysłuchali ciekawych wystąpień Marka Smektały (Naczelnik Wydziału Oświaty Starostwa Powiatowego w Gostyniu), który przedstawił zasady i przepisy rządzące samorządnością uczniowską oraz Roberta Marcinkowskiego (przewodniczący Rady Powiatu Gostyńskiego, Sekretarz Gminy Gostyń), który pokazał jak ważną rolę pełnią samorządy uczniowskie w przygotowaniu do pracy w samorządach terytorialnych: gminnych czy powiatowych. R. Marcinkowski podkreślił, że jedną z najważniejszych zasad, choć nigdzie nie zapisaną, jest odpowiedzialność za własne działania.

              

  Kolejni prelegenci Maciej Kretkowski (Naczelnik Wydziału Promocji Urzędu Miejskiego w Gostyniu, posiadający długoletnie doświadczenie dziennikarskie) i Hanna Hejduk (Redaktor Naczelny "Życia Gostynia") doradzali, jak promować swoje działania oraz jak współpracować skutecznie z mediami. Podkreślali, że najważniejszy jest niecodzienny pomysł na zaprezentowanie swoich inicjatyw.

                Ostatnim z prelegentów był Mirosław Sobkowiak (Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu, wieloletni wolontariusz kilku ogólnopolskich i lokalnych organizacji pozarządowych). Zachęcał do aktywności społecznej i do współpracy wolontariackiej z organizacjami pozarządowymi i instytucjami wspierającymi innych, pokazując możliwości, jakie daje wolontariat i wskazując źródła pozyskiwania środków na realizację pomysłów.

                Konferencja nie skończyła się jednak w zaplanowanym czasie. Uczestnicy mieli tyle pytań do prelegentów, że spotkanie przeciągnęło się o ponad godzinę. Pojawiła się też zapowiedź kolejnego spotkania samorządów szkolnych.  

Źródło: oprac. PCPR
Data dodania: 2011-12-27 10:47:55

Inne artykuły