Powiększ napisy | Pomniejsz napisy

Kulturalna międzynarodówka

W minioną środę (15.06) w Chwałkowie koło Krobi zaroiło się od obcokrajowców. Pojawili się hiszpańscy torreadorzy i czarnowłose Hiszpanki, Hinduski w kolorowych sari, fakir i zaklinacze węży, weseli Francuzi, kankan i atrakcyjne modelki, prezentujące najnowsze paryskie kreacje, skośnookie gejsze w obstawie judoków, roztańczone w rytmie sirtaki Greczynki, włoscy smakosze spaghetti i pizzy oraz gorące Kubanki w strojach plażowych. Były też akcenty polskie: białoczerwoni kibice i przeboje disco polo.

Stało się tak za sprawą „Festiwalu Kultur” przygotowanego po raz drugi przez Stowarzyszenie „Nasz Dom” wspierane przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Chwałkowie. Organizatorzy zaprosili do wspólnej edukacyjnej zabawy wiele placówek wspierających osoby niepełnosprawne. Każda z przybyłych instytucji reprezentowała inny kraj. Były charakterystyczne stroje, narodowe rekwizyty i flagi państw. Przygotowano też  próbki narodowych potraw do degustacji. Podziwiający przygotowane przez poszczególne grupy inscenizacje goście, m.in. dyrektorzy powiatowych  i gminnych placówek pomocy społecznej oraz Wicestarosta Gostyński Janusz Sikora, Burmistrz Krobi Sebastian Czwojda, radna powiatowa Kazimiera Puślednik i Sekretarz Gminy Pępowo – Urszula Wabińska wylosowali kolejność prezentacji i gorąco oklaskiwali przygotowane przez poszczególne ekipy prezentacje narodów.

Środowiskowy Dom Samopomocy w Śremie przedstawiał Hiszpanię i jej kulturę, Warsztaty Terapii Zajęciowej „Przyjaciele” z Poznania – Indie, Dom Pomocy Społecznej w Rogowie – Grecję, Środowiskowy Dom Samopomocy w Kościanie – Hiszpanię, Środowiskowy Dom Samopomocy w Krzywiniu – Francję, Zespół Szkół w Brzeziu – Polskę, Dom Pomocy Społecznej w Chwałkowie – Japonię, Środowiskowy Dom Samopomocy w Chwałkowie – Francję, Środowiskowy Dom Samopomocy w Gostyniu – Włochy a Warsztaty Terapii Zajęciowej w Piaskach – Kubę.

W przerwie prezentacyjnych pokazów gospodarze: dyrektor  DPS w Chwałkowie Ryszard Janaszak i kierująca ŚDS w Chwałkowie Swietłana Figiel zaprosili wszystkich na tradycyjny polski obiad.

                Po zakończeniu prezentacji poszczególnych placówek, które przypominały charakterystyczne cechy poszczególnych nacji i ich kultur, uczestnicy Festiwalu Kultur spędzili miło czas na wspólnej zabawie.

                Stowarzyszenie „Nasz Dom” otrzymało wsparcie finansowe Powiatu Gostyńskiego w konkursie realizowanym przez PCPR w Gostyniu.

Źródło: oprac. PCPR
Data dodania: 2011-06-17 22:18:23

Inne artykuły