Powiększ napisy | Pomniejsz napisy

Kulturowy festiwal

W miniony czwartek (13.06) w Chwałkowie koło Krobi zaroiło się od przedstawicieli różnych regionów Polski. Pojawili się górale, górnicy, biskupianie, krakowiacy, wielkopolanie i mieszkańcy kresów wschodnich. Stało się tak za sprawą „Festiwalu Kultur” przygotowanego po raz czwarty przez Stowa rzyszenie „Nasz Dom”, wspierane przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Chwałkowie i Dom Pomocy Społecznej w Chwałkowie.

Organizatorzy zaprosili do wspólnej edukacyjnej zabawy wiele placówek wspierających osoby niepełnosprawne. Każda z przybyłych instytucji reprezentowała inny region. Były charakterystyczne stroje, regionalne rekwizyty i dekoracje przywołujące prezentowaną część Polski. Przygotowano też  regionalne potrawy do degustacji. Podziwiający przygotowane przez poszczególne grupy inscenizacje goście, m.in. Wicestarosta Gostyński Janusz Sikora, Sekretarz Gminy Krobia Katarzyna Szablewska, radni powiatowi Kazimiera Puślednik, Kazimierz Musielak i Józef Czarnecki oraz dyrektorzy placówek pomocy społecznej: PCPR i DPS wylosowali kolejność prezentacji i gorąco oklaskiwali przygotowane przez poszczególne ekipy prezentacje regionów.

Festiwal rozpoczął występ Zespołu Biskupiańskiego Przedszkola Samorządowego „Pod świerkami” w Krobi. Po nim zaprezentowały swoje programy DPS i ŚDS w Chwałkowie (Biskupizna), DPS w Rogowie (kresy wschodnie), DPS w Chumiętkach (Wielkopolska), ŚDS w Kościanie (góralszczyzna), DPS w Zimnowodzie (region łowicki), ŚDS w Śremie (region śremski), ŚDS w Gostyniu (Śląsk), WTZ w Piaskach (Piaskowianie), ZS w Brzeziu (krakowiacy) i ŚDS w Krzywiniu (górale).

W przerwie prezentacyjnych pokazów gospodarze: dyrektor  DPS w Chwałkowie Ryszard Janaszak i kierująca ŚDS w Chwałkowie Swietłana Figiel zaprosili wszystkich na tradycyjny polski obiad.

                Po zakończeniu prezentacji poszczególnych placówek, które przypominały charakterystyczne cechy poszczególnych regionów i ich kultur, uczestnicy Festiwalu Kultur spędzili miło czas na wspólnej zabawie.

                Stowarzyszenie „Nasz Dom” otrzymało wsparcie finansowe Powiatu Gostyńskiego. 

Źródło: PCPR
Data dodania: 2013-06-17 23:51:15

Inne artykuły