Powiększ napisy | Pomniejsz napisy

Łaciate atrakcje

Wielkopolska wieś ze swoimi tradycjami okazała się ciekawą propozycją rodzinnego spędzenia czasu na wspólnej zabawie, rozmowie i … rywalizacji.

„Łaciata Wieś” w Głuchowie koło Pogorzeli gościła rodziny zastępcze wraz z dziećmi. Ponad 50 osób wzięło udział w spotkaniu integracyjnym zorganizowanym przez Stowarzyszenie „DZIECKO” i Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu w ramach projektu „Wzmocnienie i integracja rodzin zastępczych z wielkopolską kulturą w tle”, współfinansowanego ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

                Spotkanie rozpoczęło się od malowania porcelany. Dzieci chętnie usiadły przy stołach gotowe do ozdabiania talerzy. Nieśmiali z początku opiekunowie także pokazali swoje talenty, doskonale się bawiąc przy malowaniu i przenoszeniu na porcelanę artystycznych wizji.

Zwiedzanie muzeum Łaciatej Wsi dało dzieciom możliwość poznania sprzętów rolniczych, przedmiotów codziennego użytku, mebli, których większość nigdy do tej pory nie widziała i nie domyślała się ich przeznaczenia. U opiekunów wizyta w muzeum przywołała z kolei szereg wspomnień o tym,  jak to w kankach noszono mleko, w kierzynce robiono masło i pito wodę z syfonu.

                Wiele emocji wzbudziło także dojenie krowy. Dzieci podejrzliwie patrzyły na piękne „zwierzę”, zastanawiając się, czy na pewno jest prawdziwe. Podchodziły i ukradkiem sprawdzały, czy rzeczywiście z wymion leci mleko. I ku ich wielkiej radości leciało! Wśród najmłodszych znalazło się sporo chętnych chcących się zmierzyć z trudnym zadaniem dojenia krowy. Z kolei opiekunowie siadający na stołku wkładali wszystkie siły w to, by wygrać rywalizację na największą ilość „wydojonego” mleka. Ambicja panów nieznacznie ucierpiała, kiedy okazało się, że na czele rywalizacji znajduje się kobieta. Konkursowi towarzyszyło wiele śmiechu i humoru.

W czasie, gdy dzieci jeździły bryczką, bawiły się i brały udział w konkurencjach sprawnościowych, opiekunowie wzięli aktywny udział w warsztacie „Jak rozmawiać o emocjach i budować poczucie własnej wartości u dziecka w rodzinie zastępczej”. W trakcie warsztatu rodziny mogły podzielić się swoimi doświadczeniami i dowiedzieć się, jak inni pomagają dzieciom radzić sobie z trudnymi emocjami.

                Organizatorzy przygotowali dla uczestników słodki poczęstunek, a na zakończenie spotkania grilla z kiełbaskami. Przy wspólnym posiłku był czas na rozmowy poważne i swobodne. Rodziny nawiązywały bliższe relacje, deklarując chęć spotkań w przyszłości.

                Uczestnicy spotkania podziękowali koordynatorkom projektu za jego zorganizowanie i sprawne przeprowadzenie.

                Przedstawione w informacji treści wyrażają poglądy realizatora projektu i nie muszą odzwierciedlać oficjalnego stanowiska Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

Źródło: St. DZIECKO
Data dodania: 2016-11-10 20:02:05

Inne artykuły