Powiększ napisy | Pomniejsz napisy

Mikołaje w Gostyniu przygotowały 86 paczek

Mimo kalendarzowej zimy w Gminie Gostyń jest bardzo ciepło. A to za sprawą dzieci i młodzieży, która wraz z wychowawcami i nauczycielami przygotowała wielkie paczki dla najuboższych dzieci oraz osób starszych, samotnych i niepełnosprawnych w ramach powiatowej akcji MIKOŁAJE 2018. Świąteczne prezenty zostały ładnie zapakowane, a efekty akcji przerosły oczekiwania pomysłodawców – Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu i Stowarzyszenia „DZIECKO”. Dystrybucją paczek do poszczególnych dzieci i osób samotnych zajął się Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Piaskach oraz wolontariusze PCPR w Gostyniu i Stowarzyszenia „DZIECKO”.

W uznaniu dla aktywności młodych ludzi, pracowników, osób prywatnych i firm, którzy wspólnie udowodnili, że są wrażliwi na problemy innych i że mają wielkie serca, Stowarzyszenie „DZIECKO” i PCPR w Gostyniu nadało honorowe tytuły „MIKOŁAJ 2018” za przeprowadzenie kampanii społecznej i przygotowanie  paczek świątecznych dla dzieci z najuboższych rodzin i osób potrzebujących Powiatu Gostyńskiego. Pamiątkowe dyplomy otrzymały:  KLUPŚ MEBLE DZIECIĘCE, Szkoła Podstawowa w Goli, Szkoła Podstawowa nr 5 w Gostyniu, Szkoła Podstawowa nr 1 w Gostyniu, Przedszkole Samorządowe nr 1 w Gostyniu, Szkoła Podstawowa w Sikorzynie, Szkoła Podstawowa nr 2 w Gostyniu, Szkoła Podstawowa w Daleszynie, Zespół Szkół Specjalnych w Brzeziu, Młodzieżowa Świetlica Środowiskowa w Gostyniu, Przedszkole Miejskie nr 7 w Gostyniu, Zespół Szkół Zawodowych w Gostyniu, Szkoła Podstawowa nr 3 w Gostyniu, wolontariusze Stowarzyszenia „DZIECKO” oraz wolontariat pracowniczy PCPR w Gostyniu oraz dwie firmy i kilkunastu mieszkańców powiatu, którzy nie chcieli ujawnienia swoich nazwisk.

Słowa uznania należą się też wszystkim, którzy włączyli się w akcję „MIKOŁAJE 2018”, bo wspólnym działaniem czynimy więcej dobra.

W ramach prowadzonej powiatowej akcji uczniowie i nauczyciele obu szkół objęli patronatem dzieci z rodzin najuboższych oraz osoby starsze i przygotowali dla nich świąteczne paczki pod choinkę.

W czasie spotkań podsumowujących działania przedstawiciele organizatorów akcji „MIKOŁAJE 2018”: Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu i Stowarzyszenia „DZIECKO” wręczyli gostyńskim Mikołajom pamiątkowe dyplomy oraz podziękowali za przyłączenie się do działań wspierających innych, potrzebujących: - „Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wsparli akcję obdarowania paczkami dzieci i samotnych seniorów, którzy nie mogą liczyć na prezent pod choinką. Szczególne podziękowania przekazujemy młodym wolontariuszom, którzy pokazali wspaniałe serca. I cieszymy się, że nauczyciele dbają też o rozwijanie u swoich wychowanków postaw altruistycznych”.

                Paczki trafiły do Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gostyniu, którego pracownicy dyskretnie przekazali je rodzicom, by Ci umieścili te prezenty pod choinką w swoich domach oraz dowieźli do osób samotnych. Kolejne paczki przygotowali wolontariusze Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu i Stowarzyszenia „DZIECKO” i przekazali je osobom i rodzinom w potrzebie z gminy Gostyń. Łącznie do mieszkańców gminy trafiło 86 paczek.

W ramach autorskiego projektu „MIKOŁAJE 2018” wolontariusze z całego powiatu gostyńskiego przygotowali 382 duże paczki świąteczne dla dzieci z najuboższych rodzin oraz dla osób starszych, samotnych, schorowanych i niepełnosprawnych z powiatu gostyńskiego. W realizację projektu, prowadzonego już jedenasty rok z rzędu przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu i Stowarzyszenie „DZIECKO”, włączyły się szkoły, przedszkola, organizacje pozarządowe, mieszkańcy powiatu oraz firmy sektora gospodarczego i ich pracownicy oraz ośrodki pomocy społecznej. Poszczególni uczestnicy akcji obejmowali swoim patronatem konkretne dzieci lub seniorów i przygotowali dla nich paczki lub fundowali prezenty od obuwia, art. spożywczych,  środków czystości,  artykułów i przyborów szkolnych, gier edukacyjnych, książek, kocy po mnóstwo słodyczy i maskotek oraz wielu innych ważnych dla rzeczy, z których wolontariusze PCPR w Gostyniu i Stowarzyszenia „DZIECKO” składali paczki.

Jak zaznacza koordynator projektu Dominika Karlińska: - „Paczki te następnie trafiły do podopiecznych ośrodków pomocy społecznej i powiatowego centrum pomocy rodzinie oraz Stowarzyszenia „DZIECKO”, a także do osób potrzebujących wskazywanych przez samych wolontariuszy. W przypadku dzieci paczki te otrzymali rodzice, którzy, budując swój autorytet, wręczą te paczki dzieciom pod choinkę w czasie Świąt Bożego Narodzenia. A to po to, by dzieci, obdarowane przez swoich rodziców, nie utrwalały obrazu swojej rodziny, jako gorszej, by nie czuły się gorzej, gdy inne dzieci chwalą się po świętach swoimi prezentami. Do osób starszych niepełnosprawnych paczki dowieźli wolontariusze z ośrodków pomocy społecznej, PCPR w Gostyniu i Stowarzyszenia „DZIECKO”.

Akcja jest anonimowa, obdarowywany nie poznaje danych swego darczyńcy, a osoba przygotowująca paczkę – nazwiska obdarowywanego. Listy i paczki opatrzone są kodem i określeniem płci oraz wieku dziecka lub osoby starszej. Darczyńca, który decyduje się wziąć udział w akcji i przygotować dla kogoś paczkę, ma okazję wcielić się w dobrego ducha. To sam darczyńca też decyduje o tym, co może sprawić radość dziecku lub osobie w potrzebie. – „W Powiecie Gostyńskim uszczęśliwianie dzieci i osób będących w potrzebie jest możliwe dzięki wspaniałym mieszkańcom. Okazuje się, że wystarczyło ogłosić, że pomaganie może być twórcze, radosne i może przynosić radość i satysfakcję także samym pomagającym, a ludzie zarażeni optymizmem poświęcili swój czas oraz podeszli do akcji z pasją, i efekt jest piękny i prawdziwie świąteczny” – dodaje dyrektor PCPR w Gostyniu. We wszystkich jedenastu edycjach projektu przekazano już ponad cztery tysiące paczek świątecznych.

Źródło: Stowarzyszenie DZIECKO
Data dodania: 2018-12-25 23:38:46

Inne artykuły