Powiększ napisy | Pomniejsz napisy

Misie znalazły opiekunów w Krobi

Pluszowe maskotki, najczęściej misie, zaskakiwały przechodniów w Krobi: na rynku, placach zabaw, przy centrach handlowych, bankomatach, w parku i przy urzędach. Sto pięćdziesiąt pluszaków miało na sobie opatrunki oraz ulotkę z napisem: „Nie bij mnie, kochaj mnie!”

W ten sposób krobscy wolontariusze jako MISIODAWCY przyłączyli  się do ogólnopolskiej akcji Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, uwrażliwiającej na przemoc wobec dzieci. Inicjator akcji Jurek Owsiak stwierdził: - Nie zgadzamy się, protestujemy przeciwko temu, aby do polskich szpitali trafiały dzieci w skutek pobicia, maltretowania przez osoby dorosłe. Nie zgadzajmy się na to wszyscy! Kochaj mnie, nie bij mnie!  Statystyki policyjne potwierdzają, że przemoc wobec dzieci to poważny problem, gdyż w 2013 roku ponad 20 tysięcy dzieci padło ofiarą przestępstw w rodzinie.

Krobscy organizatorzy akcji – wolontariusze Młodzieżowej Świetlicy Środowiskowej w Krobi, Stowarzyszenia „Dziecko” i Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu, rozkładając misie apelowali, aby nie być obojętnym wobec przemocy, bo dzieci same nie potrafią się bronić. - Jeżeli jesteś ofiarą przemocy, bądź świadkiem zdarzenia, lub podejrzewasz, że ktoś może być bity czy dręczony psychicznie – zadzwoń pod numer 65 572 75 28 (PCPR w Gostyniu), 65 572 77 99 (Telefon Zaufania przy PCPR), 997 (Policja)  lub pod bezpłatną Niebieską Linię – Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie – telefon: 801 889 880.

Akcja przyniosła od razu efekty. Ludzie zatrzymywali się, czytali, co pluszowy miś ma im do powiedzenia. Reagowali! Pokazali, że warto jest podejść do małej, bezbronnej osoby. Sprawdzić co się dzieje. Wielu przechodniów pytało o ideę akcji. Niektórzy od razu zaopiekowali się pluszakiem, którego znaleźli. A jedna z pań, jak podkreślają wolontariusze zadeklarowała: - Zaniosę tego misia do moich sąsiadów, oni czasem krzyczą na swoje dzieci. Dam im misia i powiem, by inaczej rozmawiali z dziećmi.

Krobiajest 170. miastem, które włączyło się do akcji Fundacji WOŚP Historia Misia - "Nie bij mnie, kochaj mnie".

Źródło: PCPR
Data dodania: 2014-06-14 08:21:01

Inne artykuły