Powiększ napisy | Pomniejsz napisy

Młodzieżowa kulinarna współpraca międzynarowodowa

Sierpień w powiecie Unterallgäu (Bawaria) to czas wizyty grupy młodzieży (10 osób) z powiatu gostyńskiego. Odwiedziny te były możliwe dzięki realizacji przez Fundację "Miejsce Moje" projektu pod nazwą "Kulinarne spotkania".

     Polska młodzież spotkała się z niemiecką młodzieżą i spędziła tydzień na wspólnych, zabawach, zwiedzaniu i gotowaniu. Oprócz przygotowywania tradycyjnych ciast, młodzi Niemcy i Polacy zwiedzali Powiat Unterallgäu w Bawarii. Wspólnie uczestniczyli w grze miejskiej, pływali kajakami, kulali na kręgielni, zwiedzili Bazylikę w Ottoeuren, odwiedzili Skyline Park. Wymiana jest kontynuacją projektu realizowanego w 2012 r., kiedy to młodzi mieszkańcy z Bawarii odwiedzili Powiat Gostyński. Projekt  był realizowany przez Fundację „Miejsce Moje” i organizację Kreisjugendring Unterallgäu. - Wspólne spotkania są pomysłem na wspólne poznanie młodych ludzi, których motywem przewodnim jest gotowanie i pieczenie - mówi Andrzej Konieczny z fundacji.

     Wspólne przygotowywanie posiłków i degustacja odbywały się w ośrodku młodzieżowym organizacji  Kreisjugendring Unterallgäu w Babenhausen. Między zwiedzaniem, zabawą i wspólnym wypoczynkiem, pieczono ciasta. Młodzież ubijała jajka, mieszała produkty i przygotowywała kruszynki, rozmawiano po polsku, niemiecku i angielsku zwiększając swoje możliwości językowe. Młodzież uczestniczyła w spotkaniu ze starostą Powiatu Unterallgäu Hansem-Joachimem Weiratherem. Wspólne działania dały szansę, aby młodzi doskonalili swoją znajomość języków obcych, poznali kulturę sąsiada i zmniejszali wzajemne uprzedzenia. Gostyńska grupa uczestnicząca w spotkaniu to laureaci konkursu realizowanego przez Fundację „Miejsce Moje” na opis społeczności uczestnika konkursu, zwyczaje kulinarne, tradycje lokalne oraz kultury regionu: oraz tradycje lokalne związane ze świętami, porami roku, żniwami itp. Opis mógł być przedstawiony w formie reportażu, opowiadania, opisu przygody lub dokumentacji fotograficznej.

      Fundacja „Miejsce Moje” otrzymała  dofinansowanie na realizację projektu „Kulinarne spotkania” z Polsko - Niemieckiej Fundacji Wymiany Młodzieży oraz wsparcie Ardagh GlassS.A. Gostyń, Domu Dziecka w Bodzewie, Stowarzyszenia „Dziecko”  i PCPR w Gostyniu. 

Źródło: oprac. PCPR
Data dodania: 2013-09-02 22:05:41

Inne artykuły