Powiększ napisy | Pomniejsz napisy

NIe bij mnie, Kochaj mnie!

Pluszowe zabawki, najczęściej misie, czekały na przechodniów w Gostyniu: na deptaku, przystankach, przy centrach handlowych, bankach, bankomatach czy w parku. Trzysta pluszaków miało na sobie opatrunki oraz ulotkę z napisem: „Nie bij mnie, kochaj mnie!”

Zwracały  uwagę przechodniów też przed Urzędem Miejskim w Gostyniu, Starostwem Powiatowym i przed szpitalem. Gostyńscy wolontariusze Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zamienili się w MISIODAWCÓW i w ten sposób przyłączyli  się do ogólnopolskiej akcji Fundacji WOŚP. Inicjator akcji Jurek Owsiak stwierdził: - Od 22 lat Fundacja WOŚP do polskich szpitali kupuje sprzęt medyczny, który ratuje życie dzieci. Dzieci, które bardzo często rodzą się chore, dzieci, które zapadają na różne ciężkie choroby podczas swojego życia. Nie zgadzamy się, protestujemy przeciwko temu, aby do polskich szpitali trafiały dzieci w skutek pobicia, maltretowania przez osoby dorosłe. Nie zgadzajmy się na to wszyscy! Kochaj mnie, nie bij mnie! 

Według statystyk policji, w 2013 roku ponad 20 tysięcy dzieci padło ofiarą przestępstw w rodzinie. Natomiast badanie Fundacji Dzieci Niczyje pokazało, że aż 9 proc. młodzieży padło ofiarą co najmniej jednej z form wykorzystywania seksualnego bez kontaktu fizycznego. 

Gostyńscy organizatorzy akcji – wolontariusze Zespołu Szkół Zawodowych w Gostyniu, Młodzieżowej Świetlicy Środowiskowej w Gostyniu, Stowarzyszenia „Dziecko” i Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu apelują, aby nie być obojętnym wobec przemocy zwłaszcza w stosunku do dzieci, które same nie potrafią się bronić. - Jeżeli jesteś ofiarą przemocy, bądź świadkiem zdarzenia, lub podejrzewasz, że ktoś może być bity czy dręczony psychicznie – zadzwoń pod numer 65 572 75 28 (PCPR w Gostyniu), 65 572 77 99 (Telefon Zaufania przy PCPR), 997 (Policja)  lub pod bezpłatną Niebieską Linię – Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie – telefon: 801 889 880.

Gostyńscy wolontariusze podkreślają: - Celem naszej akcji było zwrócenie uwagi przechodniów. Chcieliśmy sprawić, że zatrzymają się na chwilę, przeczytają, co pluszowy miś ma im do powiedzenia. Liczy się reakcja! Chcemy pokazać, że warto jest podejść do małej, bezbronnej osoby. Sprawdzić co się dzieje, REAGOWAĆ!

Owsiak dodaje, że akcja jest także okazją do mówienia o "opieszałych sądach rodzinnych, trudnych przepisach dotyczących adopcji, właściwym funkcjonowaniu rodzin zastępczych i  domów dziecka. Jeżeli dziecko jest dręczone, liczy się każdy dzień, każda godzina. Zaznacza też: - Akcja misia mówi nam, że nie możemy nie zwracać uwagi na przypadki przemocy i trzeba reagować, gdy słyszymy krzyk dziecka za ścianą.

Gostyń jest jednym ze 168 miast, które włączyły się do akcji Fundacji WOŚP Historia Misia - "Nie bij mnie, kochaj mnie".

Źródło: PCPR
Data dodania: 2014-04-17 08:33:06

Inne artykuły