Powiększ napisy | Pomniejsz napisy

Niepełnosprawni przeżyli w szkole przetrwania

Trzydzieści osób niepełnosprawnych z terenu powiatu gostyńskiego i ich dziesięciu opiekunów przebywało na trzydniowym biwaku w leśnej szkole przetrwania Brzedni nad Jeziorem Mórka. Zorganizowało tę formę aktywnego wypoczynku Stowarzyszenie „Dziecko” w ramach projektu „Razem damy radę” wspierane przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu.

Pobyt był wypełniony bogatym programem i niecodziennymi zajęciami oraz przyswajaniem sobie nowych umiejętności i przeżywaniem nowych doświadczeń. Uczestnicy biwaku musieli poradzić sobie w wielu trudnych sytuacjach, takich jak np. jazda wojskowym samochodem transportowym po leśnych wertepach, podczas której żołądek nieraz skakał do gardła, podróż statkiem dookoła jeziora, czołganie się przez podziemne tunele, pokonywanie toru przeszkód, przeprawa nad bagnem po linach rozwieszonych miedzy drzewami i po chybocących się kładkach, wyścigi łodzi desantowych. Szczególnie wiele wrażeń dostarczyła nocna przeprawa przez las. Uczestnicy i opiekunowie wspaniale współpracowali ze sobą
i wzajemnie się wspierali, dzięki czemu wszyscy pokonali przeszkody przygotowane przez organizatorów. Uczestnicy biwaku odpoczywali nad jeziorem rozgrywając zażarte mecze piłki siatkowej w wodzie, a wieczorami przy ognisku, racząc się pieczonymi kiełbaskami lub bawiąc się na dyskotece.

Zajęcia zaplanowane dla uczestników oraz stopień ich trudności były dostosowywane indywidualnie do możliwości uczestników.

Projekt partnerski Stowarzyszenia „Dziecko” i PCPR w Gostyniu pt. „Razem damy radę – zorganizowanie dla 30 niepełnosprawnych trzydniowego biwaku w szkole przetrwania, organizującego w sposób atrakcyjny czas wolny oraz wyrabiającego u uczestników umiejętności współżycia i współpracy w zespole” uzyskał dofinansowanie Wojewody Wielkopolskiego w ramach otwartego konkursu grantowego i dzięki temu oraz wsparciu firmy „FUKS” z Brzedni, Domów Pomocy Społecznej w Rogowie, Chwałkowie
i Zimnowodzie oraz Środowiskowego Domu Samopomocy w Chwałkowie udział w biwaku był dla uczestników całkowicie bezpłatny.

\"\"\"\"\"\"

Źródło: Oprac. PCPR
Data dodania: 2010-08-01 22:18:21

Inne artykuły