Powiększ napisy | Pomniejsz napisy

O problemach kobiet z niepełnosprawnością

Problematyce wykluczenia kobiet z niepełnosprawnością poświęcony jest m.in. najnowszy numer „Integracji”, udostępniany nieodpłatnie na terenie powiatu gostyńskiego przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu. Czasopismo przedstawia sytuację kobiet z niepełnosprawnością, którym brak dostosowanych gabinetów ginekologicznych i niewiedza lekarzy, jak postępować z pacjentką na wózku, odbierają prawo do bycia kobietą. To też cykl porad o tym, jak znaleźć dostępnego ginekologa, dobrać antykoncepcję czy zostać mamą…

Dodatkiem do najnowszego numeru dwumiesięcznika „Integracja” jest film na DVD „Rafał Wilk – człowiek ze stali”.

Przedstawia on autentyczną historię sportowca, którego poważna kontuzja na torze żużlowym nie załamała, a można nawet powiedzieć, że rozpoczęła nowy, lepszy rozdział w życiu Rafała Wilka.

Dramat żużlowca rozegrał się na torze w Krośnie. W 2006 roku jeżdżący trener krośnieńskiej ekipy na prostej zahaczył o bandę i upadł na tor. Niestety po jego plecach przejechał klubowy kolega. Skutkiem upadku był uraz kręgosłupa, przez który wychowanek rzeszowskiej Stali stracił czucie w nogach. Dokument pokazuje, jak wyglądała walka Rafała do aktywnego życia aż po nowa sportową pasję handbike (wyścigi kolarskie na trójkołowych rowerach o napędzie ręcznym) . 40-latek jest bowiem podwójnym mistrzem paraolimpijskim z Londynu w tej dyscyplinie.

Kolejne artykuły dotyczą m.in. tracących ważność 30 czerwca 2015 r. dotychczasowych  kartach parkingowych i nowych kartach, wydawanych na podstawie nowych, bardzo rygorystycznych kryteriów; czy też męskich chorób nowotworowych: raku jąder i prostaty. Można też zapoznać się z informacjami o e-bankach i innych rozwiązaniach przydatnych niepełnosprawnym. Są też porady prawne i informator o uprawnieniach pracowników z niepełnosprawnością.

PCPR w Gostyniu poleca również artykuł „Długa droga na studia” o problemach uczniów i studentów na wózkach oraz tekst „Samodzielność to podstawa” –o problemach w wychowaniu dzieci z niepełnosprawnością oraz o tym, jakich błędów związanych z nadopiekuńczością nie popełniać…

W najnowszym numerze „Integracji” można też znaleźć informacje z Gali XII Konkursu „Człowiek bez barier” i historia Janusza Świtaja – „Człowieka bez barier 2014 r.” Warto też zapoznać się z opisem kampanii „Więcej nas łączy, niż dzieli” pokazującej, że świat pełnosprawnych i świat ludzi z niepełno sprawnościami to w wielkim stopniu ta sama rzeczywistość.

Wraz z „Integracją” jest też dostępny najnowszy numer Magazynu Informacyjnego Osób Niepełnosprawnych „Nasze sprawy”.

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu informuje, że udostępnia nieodpłatnie wszystkim zainteresowanym, a zwłaszcza organizacjom pozarządowym, placówkom, instytucjom, firmom i osobom działającym na rzecz niepełnosprawnych dwumiesięcznik „Integracja”. Jest to magazyn dla niepełnosprawnych, ich rodzin i przyjaciół. Jest to możliwe dzięki udziałowi PCPR w Gostyniu w programie „Paczka integracji”.  Obecnie dostępne są również numery archiwalne z 2014 r.

Magazyn można otrzymać (do wyczerpania posiadanych egzemplarzy) w godzinach urzędowania w PCPR w Gostyniu (ul. Nowe Wrota 7) oraz w Punkcie Wsparcia Osób Niepełnosprawnych i ich Rodzin przy PCPR w Gostyniu, czynnym w środy od godz. 15 do 18. Publikacja dostępna jest też w Punkcie Wsparcia Osób Niepełnosprawnych Stowarzyszenia „Dziecko” (Centrum Informacyjno-Doradcze dla NGOs, ul. Parkowa 1a). Magazyn „Integracja” jest też dostępny w Biurze Podawczym Starostwa Powiatowego w Gostyniu. Zachęcamy do skorzystania

Źródło: PCPR
Data dodania: 2015-02-08 11:31:52

Inne artykuły