Powiększ napisy | Pomniejsz napisy

Oblegli Świętą Górę po raz trzynasty!

Ponad tysiąc siedemset osób obległo Świętą Górę w Piaskach k. Gostynia. Na XIII Świętogórskie Spotkania Seniorów, których główna częścią są koncerty chórów (11 czerwca 2014 r.) przybyli emeryci, renciści i niepełnoprawni seniorzy z całej Wielkopolski oraz z sąsiednich województw. Imprezę organizuje od lat Zarząd Rejonowy Polskiego Związku Emerytów i Rencistów w Gostyniu przy dofinansowaniu Powiatu Gostyńskiego. Wsparcia udzieliły też Kongregacja Oratorium św. Filipa Neri oraz Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu.

Tegoroczne spotkania rozpoczęły się tradycyjnie uroczystą mszą świętą w Bazylice Świętogórskiej. Następnie uczestnicy Spotkań przeszli do ogrodów klasztornych w okolice ołtarza polowego, gdzie serdecznie przywitał przybyłych Starosta Gostyński Robert Marcinkowski, wyrażając podziw dla aktywności seniorów i konsekwencji w realizowaniu dobrych rzeczy oraz przewodniczący Zarządu Rejonowy Polskiego Związku Emerytów i Rencistów w Gostyniu Andrzej Starosta. Przybyły specjalnie na tę uroczystość Henryk Zubert, Przewodniczący Okręgowego Zarządu w Poznaniu PZERiI, wręczył organizatorom puchar, będący wyrazem uznania za wyjątkową aktywność dla Zarządu Oddziału Rejonowego w Gostyniu PZERiI.

Powitano też serdecznie przedstawicieli władz samorządowych: m.in. Janusza Sikorę Wicestarostę Gostyńskiego, Piotra Curyka Burmistrza Pogorzeli, Stanisława Krysickiego Wójta Pępowa oraz radnych powiatowych. Starosta Robert Marcinkowski podkreślił, że Świętogórskie Spotkania Seniorów stały się jedną z wizytówek Powiatu Gostyńskiego i dlatego Zarząd Powiatu Gostyńskiego przyznał tej imprezie status jednej z piętnastu imprez na piętnastolecie Powiatu Gostyńskiego i wsparł dodatkowym dofinansowaniem.

Jak podkreśla chórzystka ze Słupi Kapitulnej – Czekamy na te spotkania ze Świętą Górą i ze znajomymi. Jest tu zawsze tyle radości, a to szczególne miejsce, jakim jest Święta Góra w Gostyniu, sprawia, że chce się tutaj być. Radość seniorzy zademonstrowali tańcząc i bawiąc się wesoło.

Uczestnicy spotkania mogli posilić się przygotowanym posiłkiem, ale przede wszystkim spotkać się ze sobą, porozmawiać przy kawie, a przede wszystkim wysłuchać chórów i zespołów śpiewaczych z terenu Wielkopolski. Wystąpiło ich aż dwadzieścia, były to z Puszczykowa „Puszczyki Nadwarciańskie”,z Rydzyny „Rydzyniacy”, ze Święciechowy i Długich Starych chór „Razem Raźniej”, „Chór śpiewaczy” z Krzemieniewa i Belęcina, „Złota jesień” z Kostrzynia, chór z Zaniemyśla „Lutnia”, „Kobierskie seniorki” z Krotoszyna, „Katarzynki” ze Słupi Kapitulnej, z Bukowca Zespół Seniorów „Bukowiec”, z Piasków „Tęcza”, „Sonata” z Obornik”, z Wrześni „Gama”, „Wiklinki” z Nowego Tomyśla, „Zyga” z Koźmina, „Srebrny włos” z Włoszakowic, z Pogorzeli „Jawor”, z Cerekwicy „Pod Kasztanami”, z Jaraczewa „Złota Jesień”, z Wrześni „Wrzosy”.

Koncert chórów i zespołów śpiewaczych prowadzili Mirosław Maćkowiak i Jolanta Gardyś.

Najważniejsze jest pokazanie wszystkim, że, niezależnie od wieku, można być pogodnym i życzliwym. A to sprawia, że jesteśmy razem i cieszymy się tym, co czasem inni przeklinają, czyli życiem – stwierdza reprezentantka chóru z Kostrzynia Joanna, która na Świętogórskie spotkania przybyła po raz dziewiąty.  

Źródło: PCPR
Data dodania: 2014-06-12 21:05:13

Inne artykuły