Powiększ napisy | Pomniejsz napisy

PCPR w Gostyniu zebrał ponad 90 tysięcy dla WOŚP!

 

Wstępnie podsumowano udział Powiatu Gostyńskiego w ogólnonarodowym święcie bezinteresownej życzliwości i wspólnoty dobrych ludzi, czyli Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.

Łącznie, w powiecie gostyńskim ofiarowaliśmy - wg nieoficjalnych wyliczeń (sztaby w Gostyniu, Piaskach, Krobi i Pogorzeli) -  132 207,13 zł  na zakup sprzętu medycznego dla ratowania życia wcześniaków i pomp insulinowych dla kobiet ciężarnych z cukrzycą.

Sztab WOŚP w Gostyniu działał przy Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie (wspierany przez Zespół Szkół Zawodowych w Gostyniu, Gostyński Ośrodek Kultury „Hutnik”, Nową Telewizję Gostyń, Stowarzyszenie „Dziecko”, Stowarzyszenie Gostyń24.pl, Klub Motocyklowy Black Legion, Leśne Diabły z Brzedni i wielu inych) i zebrał - wg wstępnych wyliczeń) 90 207,13 zł.

To wspólny fantastyczny wynik mieszkańców i wspaniałych młodych wolontariuszy gmin Borek Wlkp, Gostyń, Krobia, Pępowo, Piaski, Pogorzela oraz Poniec!!! Wyrazy uznania należą się też szefom sztabów w Krobi, Piaskach i  Pogorzeli, którzy, poświęcając swój wolny czas, przygotowali Wielkoorkiestrowe Granie dla ratowania dzieci!

XX Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w sztabie gostyńskim przygotowało 148 zarejestrowanych kwestarzy, ponad 500 młodych wolontariuszy i opiekujących się nimi nauczycieli, wychowawców i rodziców, a wsparło organizację ponad 100 instytucji: przedszkoli, szkół, firm usługowych, handlowych i produkcyjnych oraz urzędów. Zorganizowano wiele imprez o różnym charakterze, na których zbierano datki na zakup sprzętu ratującego życie dzieci.

8 stycznia młodzi wolontariusze kwestowali przez cały dzień w Gostyniu i we wszystkich większych miejscowościach powiatu. Mieszkańcy powiatu wrzucali datki do puszek bardzo chętnie, okazując tym swoje poparcie dla akcji Fundacji WOŚP. Często obdarzali wolontariuszy dobrym słowem, a czasem częstowali też wolontariuszy słodyczami, gorącą kawą i herbatą, a nawet gorącym obiadem. Mieszkańcy powiatu gostyńskiego pokazali, że w tym dniu są częścią Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i bawią się przy tym wesoło i znakomicie. Były wielkie koncerty przedszkolaków (z przedszkoli: nr 1, nr 7, nr 4, „Bajka” i nr 5 „Kubuś Puchatek” oraz "Stokrotka) i dzieci ze szkół podstawowych (SP nr 5, nr 1, nr 2) oraz ze Szkoły Muzycznej, w których najmłodsi przy wsparciu wychowawców, nauczycieli i rodziców pokazali, że zabawą połączoną z pracą można zrobić wiele dobrego dla poszkodowanych przez los. Był Wielki Muzyczny Finał w GOK „Hutnik”, zakończony po godz. 21.00 światełkiem do nieba - pokazem sztucznych ogni, będącym podziękowaniem dla wolontariuszy za ich trud i poświęcenie. W finałowym koncercie wystąpili zespoły: Męczenie Owiec, ZA ZU ZI, Domniemani, SOUL oraz THE G(H)OST bardzo gorąco przyjęte przez prawie tysiąc widzów. Zatańczył też zespół Desperado i odbył się spektakl "Idą kolędnicy" Grupy Teatralnej "Kęs" i Ogniska Muzycznego przy GOK. Zlicytowano za 1600 zł gostyńskie złote serduszko – jedyne na całym świecie (z wygrawerowaną datą i napisem „XX WOŚP GOSTYŃ”). Były też tak wzruszające momenty, jak ten gdy zakupiony wielbłąd został przez nabywcę podarowany domowi dziecka.

Było też fotografowanie się dla portalu gostyn24.pl i fantastyczne pamiątkowe kalendarze, sprzedano bumerang z Australii, talony na usługi fryzjerskie, kosmetyczne i na masaże, na pizze i nastrojowe kolacje, sprzęt turystyczny i sportowy, akcesoria komputerowe, samochodowe, konie na biegunach i zabawki, telefony komórkowe, aparaty cyfrowe, obrazy, zabawki, maskotki, torty, gadżety WOŚP i wiele innych prawdziwych darów serca od mieszkańców Ziemi Gostyńskiej.

Była też fantastyczna zupy z kuchni polowej: grochówka i żur, przygotowane, jak co roku, przez Leśne Diabły z Brzedni. Były przejażdżki ciężkimi motorami BLACK LEGION i wata cukrowa oraz Turniej Kręglarski. Była też rekordowa kąpiel morsów w Brzedni.

Wiele emocji wzbudziła sprzedaż w Nowej Telewizji Gostyń, gdzie licytowano m.in. wycieczkę do Brukseli, obrazy artystów Ziemi Gostyńskiej oraz lwowskie wydanie "Pana Tadeusza" z 1880 r.

Wolontariuszy tradycyjnie wsparli gostyńscy ciastkarze i piekarze, którzy podarowali Orkiestrze ciastka, placki, chleb i torty. Kilka z nich zostało zlicytowanych, a jeden trafił – tak jak w latach poprzednich, co stało się już gostyńską tradycją - do personelu medycznego
w gostyńskim szpitalu, jako podziękowanie i wyraz uznania dla tych, którzy codziennie, tuż obok nas, pracują, by ratować życie i zdrowie maluchów.

Także i inne firmy i instytucje oraz osoby prywatne przekazywały swoje wyroby lub dary na aukcję. Wielu przedsiębiorców i handlowców wspiera gostyńskie finały orkiestry już od lat i im orazwszystkim ofiarodawcom należą się szczególne podziękowania!!!

Koncert WOŚP odbywał się również w Gminnym Centrum Kultury w Poniecu. Można był obejrzeć m.in. obejrzeć występy dzieci, zespołów muzycznych, Dziecięco – Młodzieżową Orkiestrę Dętą i kabaret „Nic Śmiesznego”. Zagra też finałowo Krobia. W   Ośrodku Kultury wystąpiły dzieci z Zespołu Szkół Szkoła Podstawowa i Gimnazjum w Krobi, Zespół Teatralny "Na fali" oraz zespoły: RED ROSES, AFTER SEVEN i Marek Kajdrys z zespołem.

Były też wielkie finałowe grania w Borku, Pępowie i wielu innych miejscowości, w których działali wolontariusze.

Akcję Wielkiej Orkiestry dyskretną opieką otoczyła Komenda Powiatowa Policji, Straż Miejska, oraz Leśne Diabły z Brzedni, Black Legion Gostyń.

A tysiące mieszkańców Ziemi Gostyńskiej wsparło Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy swoimi datkami. Dziękuję w imieniu dzieciaków i ich rodziców. Jesteście wspaniali!!!

Dziękuję wszystkim za wielodniową pracę przy  przygotowywaniu i przeprowadzeniu wielkoorkiestrowego grania. Zagraliście fantastycznie, przepięknie i bardzo radośnie. Jesteśmy dumni z wolontariuszy, wydarzeń i zebranych pieniędzy, które uratują życie kolejnym dzieciakom.

Mirosław Sobkowiak

Źródło: oprac. PCPR
Data dodania: 2012-01-09 09:31:28

Inne artykuły