Powiększ napisy | Pomniejsz napisy

Pierwsza pomoc w Krzyżankach

Stowarzyszenie Krzyżanki zorganizowało bezpłatne dwudniowe szkolenie z zakresu pierwszej pomocy, które przeprowadzili (25-26.11.14) zawodowi ratownicy medyczni Michał Zaremba i Paweł Sarbinowski z firmy NAKON-MED Gostyń.

Szkolenie z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej obejmowało naukę wykonania podstawowych zabiegów resuscytacyjnych, czyli ratujących życie i obsługę automatycznych defibrylatorów zewnętrznych (BLS+AED). Jak wyjaśnia Alina Patalas, Prezes Stowarzyszenia „Krzyżanki” – „Uczestnicy szkolenia uczyli się rozpoznawania poszkodowanego w stanie zagrożenia życia, zastępczej wentylacji, uciskania klatki piersiowej, postępowania w przypadku obecności ciała obcego w drogach oddechowych, układania poszkodowanego w pozycji bocznej bezpiecznej. Uczestnicy zapoznali się też z postępowaniem w przypadku: epilepsji, krwotoku z nosa, oparzenia, krwotoku z rany oraz zadławienia.”

Ratownicy prowadzący szkolenie, zwrócili  również  uwagę na  konsekwencje prawne, jakie   grożą za zaniechanie udzielenia pomocy człowiekowi  znajdującemu się w położeniu  grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwie utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Szkolenie mogło się odbyć dzięki dofinansowaniu uzyskanemu z Powiatu Gostyńskiego  i  Powiatowego Banku Spółdzielczego w Gostyniu oddział w Pępowie i darczyńcom: Zakładowi Instalacyjnemu  Wod - Kan Co i Gaz -  Romana Krajki  z Krzyżanek, firmie Eltrom - Romana Twardowskiego  z Krzekotowic, firmie Fotorar - Radosława Ratajczaka Sroki oraz wsparciu PCPR w Gostyniu.

Stowarzyszenie „Krzyżanki” składa  serdeczne podziękowanie dla ratowników medycznych, darczyńców i wszystkich, dzięki którym szkolenie mogło się odbyć. Alina Patalas podkreśla: - „Dziękujemy wszystkim osobom,  które uczestniczyły w szkoleniu. Pierwsza pomoc przedmedyczna ma ogromne znaczenie dla zdrowia lub życia ofiar wypadków. Zanim dotrą ratownicy, mija sporo czasu, a każda sekunda może zadecydować o czyimś życiu” 

Źródło: PCPR
Data dodania: 2014-11-30 14:42:09

Inne artykuły