Powiększ napisy | Pomniejsz napisy

PODSUMOWALIŚMY XVIII FINAŁ WOŚP

 

MIESZKAŃCY POWIATU GOSTYŃSKIEGO OFIAROWALI 108 186,88 ZŁ!!!

 

Gostyńska orkiestra w czasie XVIII Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zagrała po raz… dziewiętnasty!
Łącznie, w powiecie gostyńskim ofiarowaliśmy 108 186,88 zł  na wczesne wykrywanie nowotworów u dzieci. Po raz kolejny mieszkańcy Ziemi Gostyńskiej pokazali to, co w ludziach najlepsze – bezinteresowną życzliwość.
Sztab WOŚP w Gostyniu przy Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie i Zespole Szkół Zawodowych (wspierany przez Gostyński Ośrodek Kultury „Hutnik”, Nową Telewizję Gostyń i Stowarzyszenie „Dziecko”) zebrał 85 842,20 zł oraz 57,84 euro,157,5 koron czeskich, 2300 koron słowackich, 81 pensów i 1 złoty łańcuszek
Sztab WOŚP w Krobi (przy Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Krobi) zebrał 11 411,35 zł
Sztab WOŚP w Piaskach (przy Gminnym Ośrodku Kultury w Piaskach) zebrał 6183,83 zł oraz 10,45 euro i 23 korony czeskie.
Sztab WOŚP w Pogorzeli (przy Młodzieżowej Świetlicy Środowiskowej wspieranej przez Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych i Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury)  zebrał 4 750 zł
 
To wspólny rekordowy wynik mieszkańców i wspaniałych młodych wolontariuszy gmin Borek Wlkp, Gostyń, Krobia, Pępowo, Piaski, Pogorzela oraz Poniec!!! Wyrazy uznania należą się też szefom sztabów w Krobi, Piaskach i  Pogorzeli, którzy, poświęcając swój wolny czas, przygotowali Wielkoorkiestrowe Finały dla ratowania dzieci chorych na raka!
XVIII Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w sztabie gostyńskim przygotowało 180 zarejestrowanych kwestarzy, ponad 500 młodych wolontariuszy i opiekujących się nimi nauczycieli, wychowawców i rodziców, a wsparło organizację ponad 150 instytucji: przedszkoli, szkół, firm usługowych, handlowych i produkcyjnych oraz urzędów. Zorganizowano 30 imprez o różnym charakterze, na których zbierano datki na zakup sprzętu medycznego do wczesnego wykrywania nowotworów u dzieci. Były to głównie imprezy realizowane w domach kultury, szkołach i przedszkolach.
10 stycznia, dzień ogólnopolskiego finału stał się, jak co roku ogólnonarodowym świętem życzliwości i wspólnoty dobrych ludzi, i nic  w tym dziwnego, gdyż Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy jest największą na świecie zarejestrowaną akcją charytatywną. Młodzi wolontariusze, mimo fatalnej pogody, kwestowali przez cały dzień w Gostyniu i w wielu okolicznych miejscowościach. Atak zimy spowodował, że nie kursowały pociągi, odwołano część kursów autobusów, samochody utykały w zaspach i na zasypanych drogach, ale wolontariusze stawili się na wyznaczonych miejscach, czym budzili podziw mieszkańców i organizatorów akcji. Wolontariuszki ze wsi pod Gostyniem potrafiły przejść po kilka kilometrów przez zaspy, by dotrzeć do głównych, w miarę odśnieżonych dróg i dalej na miejsca kwesty.
Gostyniacy wrzucali datki do puszek bardzo chętnie, okazując tym swoje poparcie dla akcji Fundacji WOŚP. Czasem częstowali też wolontariuszy słodyczami, gorącą kawą i herbatą oraz obdarzali dobrym słowem.
Mieszkańcy powiatu gostyńskiego pokazali, że w tym dniu są częścią Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy  i bawią się przy tym wesoło i znakomicie. Były wielkie koncerty przedszkolaków (z przedszkoli: nr 4, nr 1, „Bajka”, „Stokrotka” i nr 7) i dzieci ze szkół podstawowych (SP nr 1, nr 2, nr 5), w których najmłodsi przy wsparciu wychowawców, nauczycieli i rodziców pokazali, że zabawą połączoną z pracą można zrobić wiele dobrego dla innych. Był Wielki Muzyczny Finał w kinie „Pod Kopułą”, zakończony o godz. 22.00 światełkiem do nieba - pokazem sztucznych ogni. W finałowym koncercie wystąpili zespoły: NIE DOTYCZY AUTOBUSÓW, S.O.U.L, CRASH oraz THE G(H)OST bardzo gorąco przyjęte przez ponad pół tysiąca widzów. Zlicytowano gostyńskie złote serduszko – jedyne na całym świecie - za kwotę 1100 zł (serduszko z wygrawerowaną datą i napisem „XVIII WOŚP GOSTYŃ” podarowane przez gostyńskiego jubilera).
Było też fotografowanie się dla portalu gostyn24.pl, sprzedano kozę, jamniki, talony na usługi fryzjerskie, kosmetyczne i na masaże, namioty i sprzęt turystyczny, meble, antyczne maszyny do szycia, akcesoria komputerowe, samochodowe, konia na biegunach i zabawki, telefony komórkowe, aparaty cyfrowe, sprzęt sportowy, obrazy, rzeźby, zabawki, maskotki, torty, gadżety WOŚP i wiele innych prawdziwych darów serca od mieszkańców Ziemi Gostyńskiej. Było też wspaniałe Światełko do Nieba – podziękowanie dla wolontariuszy za ich trud i poświęcenie.
Była też fantastyczna zupa z kuchni polowej, przygotowana, jak co roku, przez Leśne Diabły z Brzedni (wydano 1100 porcji przepysznego gorącej grochówki z wkładką kiełbasy).
Wiele emocji wzbudziła sprzedaż w Nowej Telewizji Gostyń, gdzie licytowano pianino (sprzedane za 900 zł), sprzęt sportowy, pamiątki KKS Lech, sprzęt komputerowy i sportowy, obrazy i rzeźby, pamiątki Świętogórskie, gadżety samorządowe .
Wolontariuszy tradycyjnie wsparli gostyńscy ciastkarze i piekarze, którzy podarowali Orkiestrze ciastka, placki, chleb i torty. Kilka z nich zostało zlicytowanych, a jeden trafił – tak jak w latach poprzednich, co stało się już gostyńską tradycją - do personelu medycznego w gostyńskim szpitalu, jako podziękowanie i wyraz uznania dla tych, którzy codziennie, tuż obok nas, pracują, by zapewnić maluchom życie i zdrowie.
Także i inne firmy i instytucje oraz osoby prywatne – a było darczyńców prawie 150 - przekazywały swoje wyroby lub dary na aukcję. Wielu przedsiębiorców i handlowców wspiera gostyńskie finały orkiestry już od lat,  i im oraz wszystkim ofiarodawcom należą się szczególne podziękowania!!! Jesteście wspaniali!!!
Koncert WOŚP odbywał się również w Gminnym Centrum Kultury w Poniecu: występowały przedszkolaki i uczniowie szkół z gminy Poniec. Grała też m.in. Dziecięco – Młodzieżowa Orkiestra GCK, był ciekawy pokaz modelarzy z sekcji GCK, wystąpiła Formacja Dziwnych Talentów, była sprzedaż gadżetów WOŚP i darów oraz pokaz pierwszej pomocy.
Były też wielkie finałowe grania w Borku, Pępowie i Bodzewie.
Ale gostyńskie granie nie ograniczało się tylko do 13 stycznia. Tradycyjnie już od grudnia (pierwsza puszka stanęła już w listopadzie w PCPR w Gostyniu, a pierwsza impreza odbyła się w Szkole Podstawowej nr 1 w Gostyniu) trwały imprezy towarzyszące, organizowane głównie w szkołach i przedszkolach; były to sprzedaż gofrów wypiekanych przez uczniów, sprzedaż darów, kiermasze, zbiórki, kwesty, loterie fantowe, dyskoteki oraz występy uczniów i przedszkolaków. Był też Wielkoorkiestrowy Turniej Kręglarski, kąpiel morsów, śnieżny rajd Nordic Walking, zbiórka gostyńskiego koła Polskiego Związku Wędkarskiego. Gostyńskie Wielkoorkiestrowe granie zakończyła impreza sportowa w Szkole Podstawowej w Bodzewie.
Gostyński finał zorganizowały: Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu, Zespół Szkół Zawodowych w Gostyniu, Gostyński Ośrodek Kultury, Nowa Telewizja Gostyń i Stowarzyszenie „Dziecko”. Do akcji przyłączyły się m.in.: Gminne Centrum Kultury w Poniecu, Publiczne Gimnazjum w Poniecu, Zespół Szkół SP i Gimnazjum nr 3 w Bodzewie, Samorząd Uczniowski Zespołu Szkół w Pępowie, Zespół Szkół w Zimnowodzie, Szkoła Podstawowa w Borku, Szkoła Podstawowa nr 2 w Gostyniu, Szkoła Podstawowa nr 1 w Gostyniu, Zespół Szkół Ogólnokształcących w Gostyniu, Zespół Szkół Rolniczych w Grabonogu, Gimnazjum nr 1 w Gostyniu, Gimnazjum nr 2 w Gostyniu, Przedszkola nr 1, nr 7, nr 5 Kubuś Puchatek, „Bajka”  i „Stokrotka” w Gostyniu, Szkoła Podstawowa nr 5 w Gostyniu, Szkoła Podstawowa w Poniecu, Zespół Szkół w Brzeziu, Szkoła Podstawowa w Goli, Szkoła Podstawowa w Daleszynie, Szkoła Podstawowa w Siemowie, Szkoła Podstawowa w Sikorzynie, Szkoła Podstawowa w Żytowiecku i Szkoła podstawowa w Skoraszewicach.
Akcję Wielkiej Orkiestry dyskretną opieką otoczyła Komenda Powiatowa Policji, Straż Miejska, oraz ochroniarze z Brzedni, którzy na czas finału nazwali się „Leśnymi Diabłami”.
A tysiące mieszkańców Ziemi Gostyńskiej wsparło Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy swoimi datkami.
Warto przypomnieć, że I ogólnopolski finał WOŚP miał miejsce w styczniu 1993 roku, ale w Gostyniu już rok wcześniej w 1992 r., tuż po powołaniu Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, odbył się jeden z pierwszych koncertów i jedna z pierwszych kwest na rzecz WOŚP, zorganizowany przez „Schizola” – pismo uczniów Zespołu Szkół Zawodowych w Gostyniu. I właśnie dlatego w czasie tegorocznego XVIII Finału Gostyń grał już po raz dziewiętnasty! Bardzo sympatyczne jest to, że do organizacji finału przyłączyli się zarówno organizatorzy pierwszych gostyńskich finałów, jak również ich dzieci.
 
Na kwotę: 85 842,20 zł zebraną w czasie akcji koordynowanej przez sztab WOŚP

w Gostyniu, złożyły się wpłaty:
 

kwesta wolontariuszy PCPR i ZSZ w Gostyniu i w gminie Gostyń 18 166,19 zł
kwesta w gminie Poniec (wolontariusze Gimnazjum w Poniecu,  Gminne Centrum Kultury - finał) 8 883,31 zł
 kwesta w gminach Piaski i Gostyń (wolontariusze Zespołu Szkół SP i Gimnazjum nr 3
w Bodzewie)
8 875,73 zł
 Gostyński Koncert Finałowy w kinie Pod Kopułą (bilety, sprzedaż ofertowa) 5 493,40 zł
 Nowa Telewizja Gostyń (sprzedaż zestawów darów i gadżetów) 4 910,00 zł
 kwesta w gminie Pępowo (wolontariusze Samorządu Uczniowskiego Zespołu Szkół SP i Gimnazjum w Pępowie) 4 534,95 zł
 Liceum Ogólnokształcącego w Gostyniu (loteria i sprzedaż ofertowa) 4 000,00zł
 Koncert Przedszkolaków (Przedszkola „Bajka”, nr 7, nr 4 i nr 1 oraz „Stokrotka”) w kinie 3 340,00zł
 Przedszkole nr 5 „Kubuś Puchatek” w Gostyniu    (aukcja prac dzieci) 2 265,70zł
 Koncert Dzieci  klas I – III Szkół Podstawowych nr 1, 2, 5 w Gostyniu w kinie GOK 2 180,63zł
 Szkoła Podstawowa w Sikorzynie (sprzedaż ofertowa) 2 100,85 zł
 kwesta w gminie Borek (wolontariusze Zespołu Szkół i SP w Borku Wlkp.) 1 957,04 zł
 Stowarzyszenie Powiat Gostyń24.pl (kalendarze i zdjęcia na portalu) 1 851,43 zł
 Gimnazjum nr 1 w Gostyniu (sprzedaż ofertowa, zbiórka) 1 621,02 zł
 Zespół Szkół Rolniczych w Grabonogu 1 400,00 zł
 Szkoła Podstawowa w Goli (dyskoteka, loteria, sprzedaż ofertowa) 1 378,30 zł
 Szkoła Podstawowa w Siemowie (kiermasz, licytacja, dyskoteka) 1 371,00 zł
 Zespół Szkół Zawodowych w Gostyniu 1 281,30 zł
 Szkoła Podstawowa nr 1 w Gostyniu (sprzedaż prac uczniów, loteria, dyskoteka, kwesta) 1 034,12 zł
 Zespół Szkół Szkoła Podstawowa i Gimnazjum w Zimnowodzie 1 011,21 zł
 Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu 909,16 zł
 Szkoła Podstawowa w Poniecu 891,97 zł
 Gimnazjum nr 2 w Gostyniu (loteria fantowa) 804,00 zł
 Szkoła Podstawowa nr 2 w Gostyniu (dyskoteka z loterią, bal I-II klas) 791,73 zł
 Szkoła Podstawowa w Daleszynie (loteria) 660,00 zł
 Rajd sponsorowany Nordic Walking 600,00 zł
 Huta Szkła Gloss Glonek 500,00 zł
 Zespół Szkół w Brzeziu 465,50 zł
 Szkoła Podstawowa nr 5 w Gostyniu 460,00 zł
 Polski Związek Wędkarski Koło w Gostyniu 442,23 zł
 Stowarzyszenie Gostyńska Liga Kręglarska i PCPR w Gostyniu – turniej kręglarsk 349,16 zł
 Salon Peugeot B&B Gostyń 300,00 zł
 Leśne Diabły (zupa z kuchni polowej) 240,89 zł
 Samorządowa Szkoła Podstawowa w Skoraszewicach 176,83 zł
 Szkoła Podstawowa w Żytowiecku 101,51 zł
 Gimnazjum w Żytowiecku 57,60 zł
 Pawilon Dom i Ogród 35,44 zł
 
Dodatkowo w czasie ww. imprez zebrano 57,84 euro,157,5 koron czeskich, 2300 koron słowackich, 81 pensów, 1 złoty łańcuszek oraz inny bilon.

 

Dziękujemy Mieszkańcom Powiatu Gostyńskiego za niebywałą radość przekazaną podczas kolejnego Finału Orkiestry, a optymizm i wiarę w solidarność i dobroć międzyludzką, za siłę przyjaźni za zupełną darmochę, za serce na dłoni dla tych, którzy tego serca potrzebują, za bezinteresowną pomoc, która przynosi tak fantastyczne rezultaty oraz za bycie razem i za optymizm w patrzeniu na nadchodzące czasy mimo wszystkich zawiłości i przepowiadaczy złej pogody raz za wszystkie wspaniałe rzeczy, jakich doświadczyliśmy. Po raz kolejny udowodniliście, że jesteście dobrymi ludźmi, którzy robią dobre rzeczy. Wielkie dzięki za Wasze wspaniałe serca !!!

    

Szefowie Gostyńskiego Sztabu WOŚP
Mirosław Sobkowiak i Maciej Marcinkowski

 

 
 
 
 
Data dodania: 2010-02-05 15:29:10

Inne artykuły