Powiększ napisy | Pomniejsz napisy

Polsko-holenderski weekend

W miniony weekend (24-26.11.2017 r.) goście z Holandii odwiedzili Dom Dziecka w Bodzewie oraz Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu. Kim Swart i Huib Stiegelis – wychowawcy z Stedelijk Dalton Liceum w Dordrechcie przebywali w Powiecie Gostyńskim w ramach przygotowań do przyszłorocznej, dziesiątej już edycji polsko – holenderskiego projektu szkoły z Dordrecht i Domu Dziecka w Bodzewie. W trakcie spotkań Holendrów z przedstawicielami kierownictwa placówek powiatowych ustalano zasady, termin, przebieg oraz opracowano roboczy plan przyszłorocznego stażu.

W ramach projektu grupa młodych Holendrów, uczniów Stedelijk Dalton Liceum wraz z wychowawcami corocznie przyjeżdża w maju do powiatu gostyńskiego, by społecznie pracować na rzecz powiatowych placówek opiekuńczo-wychowawczych oraz innych placówek powiatowego systemu pomocy społecznej  i jednocześnie nawiązywać kontakty ze swoimi polskimi rówieśnikami oraz poznawać polską kulturę. Jest to też znakomita okazja dla wychowanków placówek opiekuńczo-wychowawczych z Bodzewa i Gostynia do poznania kultury holenderskiej i rówieśników z Holandii oraz do szlifowania w praktyce języka angielskiego.

W czasie pobytu w Powiecie Gostyńskim Kim Swart i Huib Stiegelis, oprócz spotkań roboczych, poświęconych organizacji przyszłorocznego stażu, odwiedzili nową siedzibę PCPR w Gostyniu, rozmawiali z wychowankami placówek oraz uczestniczyli w ważnej uroczystości rodzinnej jednej z byłych wychowanek Domu Dziecka w Bodzewie. 

                Goście z Holandii przywieźli też kolejna partię darów dla wychowanków Domów Dziecka w Bodzewie i w Gostyniu oraz sprzęt rehabilitacyjny dla osób z niepełnosprawnością – podopiecznych Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu i Stowarzyszenia „DZIECKO”. Są to wózki inwalidzkie oraz rolatory  ułatwiające poruszanie się osobom mającym problemy z chodzeniem.

                Sprzęt można już odbierać (aż do jego wyczerpania) w siedzibie PCPR w Gostyniu przy ul. Wrocławskiej 8 (tel. 65 572 75 28) oraz w Centrum Informacyjno-Doradczym dla NGOs Stowarzyszenia „DZIECKO” przy ul. Parkowej 1 a (tel. 725 167 286). 

Ta partia sprzętu, tak jak poprzednie, została przygotowana przez holenderską organizację pozarządową Kinderhuise Bodzewo. Zadbał o to jej lider Martin de Bruijn. Przyjacielowi Domu Dziecka w Bodzewie i PCPR w Gostyniu, Martinowi de Bruijn należą się serdeczne podziękowania. Przypomnieć warto, że Holender za swoją wieloletnią pomoc został w 2009 r. uhonorowany tytułem „Zasłużony dla Powiatu Gostyńskiego” i cały czas potwierdza, że jak nikt zasługuje na ten tytuł.

Podziękowania za starania na rzecz placówki w Bodzewie i podjęcie się organizacji kolejnej edycji stażu w ramach wspólnego projektu oraz za dostarczanie  kolejnej partii darów skierowano też do przyjaciół z Holandii Kim i Huib.

Trud przyjęcia gości i zapewnienia im miłego pobytu wziął na siebie tradycyjnie już Dom Dziecka w Bodzewie. 

Źródło: PCPR
Data dodania: 2017-11-26 10:40:04

Inne artykuły