Powiększ napisy | Pomniejsz napisy

Pomarańczowy marsz

Przez Chumiętki przeszedł „Pomarańczowy Marsz Świadomości PWS”. Inicjatorami akcji były członkinie Koła Gospodyń Wiejskich z Chumiętek oraz pracownicy Domu Pomocy Społecznej w Chumiętkach. Do akcji przyłączyła się także Fundacja KA 4resPect, młodzież ze Szkoły Aktywnych Społecznie, Młodzieżowa Agencja Kulturalno –Rozrywkowa oraz Ochotnicza Straż Pożarna w  Krobi i UKS Pudliszki.

PWS – czyli Zespół Pradera – Williego jest rzadką chorobą genetyczną, często nazywaną „wilczym głodem”. W Polsce rodzi się co roku kilkanaścioro dzieci, którym przyjdzie walczyć z wiecznym brakiem uczucia sytości. Dla porównania w tym samym czasie urodzi się około 623 osób z zespołem Downa.

Widok jedzenia wywołuje w mózgu chorego silną potrzebę zdobycia go, ekscytację i niepokój. Osoby z PWS codziennie przeżywają horror, ponieważ nie mogą najeść się do syta bez względu na ilość przyjętego pokarmu. Jedzenie jest ich obsesją.

Zespół PWS objawia się niskorosłością (niedobór hormonu wzrostu) i niepełnym dojrzewaniem płciowym (dziewczęta przeważnie nie miesiączkują, a chłopcy nie mają zarostu i nie przechodzą mutacji). Chorzy nie mają uczucia sytości i mogą jeść bez końca, co w przypadku braku kontroli z zewnątrz prowadzi do monstrualnej otyłości. Osoby z PWS cierpią też na zaburzenia termoregulacji – potrafią dostać wysokiej gorączki w najmniejszej infekcji albo zupełnie bezgorączkowo przechodzić bardzo poważną chorobę. Także cykl snu i czuwania jest u chorych z PWS zaburzony.

Pomocą osobom dotkniętym tą chorobą zajmuje się wiele organizacji pozarządowych. A wrocławska Fundacja „Potrafię Pomóc podjęła starania budowy Domu Samodzielności dla osób z zespołem Pradego – Williego.

W piątkowe popołudnie (26.05.2017 r.) przez wioskę Chumiętki przeszedł marsz, w którym udział wzięli min. mieszkańcy wsi, mieszkańcy i pracownicy Domu Pomocy Społecznej w Chumiętkach oraz młodzież z Krobi. Łącznie przemaszerowało około 70 osób – większość uczestników miała na sobie pomarańczowy element stroju. Marsz w asyście Strażaków z OSP w Krobi wyruszył z parku przy domu pomocy społecznej. Po przemarszu w sali głównej DPS przygotowano napoje oraz drobny poczęstunek przygotowany przez KGW Chumiętki. Dzięki Fundacji KA 4 resPect można było częstować się popcornem.

Marszowi towarzyszyła dodatkowa akcja – zbiórki nakrętek na zakup nowego wózka inwalidzkiego dla Stasia Szymańskiego z Ponieca.

Źródło: DPS
Data dodania: 2017-06-11 21:18:32

Inne artykuły