Powiększ napisy | Pomniejsz napisy

Pomaszeruj po zdrowie!

Sołtys i Rada Sołecka Piasków zapraszają na „Marsz po zdrowie z Nordic Walking”, który odbędzie się w dniu 06.10.2019 r. (niedziela) przy siedzibie Nadleśnictwa Piaski. Wydarzenie to zostało dofinansowane ze środków Programu Grantów Społecznych Powiatu Gostyńskiego, realizowanego przez Stowarzyszenie „DZIECKO”.  Projekt obejmuje bezpłatne zajęcia Nordic Walking wraz z marszem na trasie o długości 3,5 km po ścieżkach leśnych z wykwalifikowanymi instruktorami. Ponadto zostaną oficjalnie otwarte trasy do uprawiania Nordic Walking. Będzie można też wysłuchać wykładu o nordic walking, jego historii i zaletach. A po zakończeniu rajdu skorzystać z poczęstunku i wziąć udział w losowaniu nagród dla uczestników.

Zgłoszenia na zajęcia i marsz Nordic Walking przyjmowane będą drogą elektroniczną poprzez wypełnienie formularza zamieszczonego na stronie: www.piaski-wlkp.pl/nordicwalking
Zgłoszenia elektroniczne przyjmowane są do dnia 04.10.2019 r. Po tym terminie, jeżeli limit uczestników nie zostanie wyczerpany, zgłoszenia przyjmowane będą w sekretariacie zawodów, w dniu marszu tj. 06.10.2019 r., w godzinach 13.30 – 14.00.


Ważne!!! Jeżeli nie posiadasz własnych kijków do Nordic Walking, można je bezpłatnie wynająć. Rezerwacja pod nr tel. 691498181, 665300579, liczba kijków ograniczona!!!

Szczegółowy program wydarzenia przedstawia plakat.

Program imprezy:

13.30     Rejestracja uczestników

14.00     Wykład o Nordic Walking (NW) oraz

                zajęcia poprawnej techniki marszu NW i zabawy integracyjne

15.00     Otwarcie szlaków NW

15.05     Marsz po zdrowie z NW (ok. 3,5 km)

15.50     Zakończenie marszu

16.00     Poczęstunek oraz losowanie nagród

 

Zajęcia i marsz Nordic Walking oraz otwarcie tras są częścią projektu pt. „Marsz po zdrowie z Nordic Walking”. Celem projektu jest przede wszystkim organizacja czasu wolnego
i promocja aktywnej formy wypoczynku oraz zdrowego trybu życia, a jego realizacja obejmuje:
- wytyczenie i oznakowanie dwóch tras Nordic Walking o długości 4 km (trasa zielona) i 10,8 km (trasa czerwona),
- postawienie tablicy informacyjnej o trasach Nordic Walking przy Nadleśnictwie Piaski,

- organizację zajęć prowadzonych przez wykwalifikowanych instruktorów połączoną z marszem po dukcie i ścieżkach leśnych w Piaskach,- przygotowanie 300 sztuk ulotek promujących Nordic Walking. W treści ulotki, oprócz korzyści wynikających z uprawiania Nordic Walking oraz wskazówek dotyczących prawidłowej techniki marszu, znajdą się również przykładowe ćwiczenia, jakie można wykonywać przy użyciu kijków. Elektroniczna forma ulotki zostanie zamieszczona na stronie internetowej gminy Piaski i powiatu gostyńskiego oraz w mediach społecznościowych. Formę papierową ulotki otrzymają uczestnicy projektu, będzie można ją również odebrać w Gminie Piaski i GOK Piaski.

Partnerami/sponsorami Towarzystwo Sportowe Cegielnia Piaski, Gminny Ośrodek Kultury w Piaskach, Mondi Simet Sp. z o.o. oraz Nadleśnictwo Piaski.

* Nordic Walking to połączenie marszu z techniką odpychania się od podłoża za pomocą specjalnie zaprojektowanych kijków, których umiejętne używanie angażuje do pracy mięśnie górnej połowy naszego ciała. Całość przypomina narciarstwo biegowe w połączeniu z chodem sportowym. Podczas marszu z kijkami, przy prawidłowej technice, uruchomionych jest około 90% mięśni naszego ciała (więcej niż bieganie, czy pływanie). Nordic Walking to sport nad wyraz łagodny, nie stawia zbyt wielkich wymagań, nie trzeba uczyć się żadnych skomplikowanych ćwiczeń. Jest stosunkowo prosty do opanowania - obwiązuje zasada, że prawy kij ma uzyskać kontakt z podłożem w momencie, gdy stawiamy na nim lewą piętę i odwrotnie. To niewątpliwie sport dla wszystkich, łączy w sobie to wszystko co najważniejsze w promowaniu zdrowia i szeroko rozumianej profilaktyki.
Nordic Walking:

• to dobry sposób na utrzymanie sprawności fizycznej, zwalczanie otyłości, a także na efektywną rehabilitację,
• wzmacnia układ sercowo-naczyniowy,

• redukuje nadciśnienie, a także poziom cukru i cholesterolu we krwi,

• obniża ciśnienie spoczynkowe krwi,

• angażuje duże grupy mięśni całego ciała, uaktywnia 90% mięśni całego ciała,

• uruchamia górny odcinek kręgosłupa i rozluźnia napięcia okolic szyjno-barkowych,

• zwiększa pobór tlenu przeciętnie o 20-58% w zależności od intensywności wbijania kijków,

• odciąża aparat ruchowy do 30%, przede wszystkich stawy kolanowe i dolny odcinek kręgosłup

Źródło: Stowarzyszenie Dziecko
Data dodania: 2019-09-26 22:05:10

Inne artykuły