Powiększ napisy | Pomniejsz napisy

Program badawczy dla chorych na SM

 

Nowopowstałe Stowarzyszenie Chorych na Stwardnienie Rozsiane w Gostyniu już działa aktywnie. Rozpoczęły się comiesięczne spotkania wszystkich członków stowarzyszenia. Odbywają się one w gościnnym budynku Zespołu Szkół Zawodowych w Gostyniu (przy ul. Wrocławskiej) w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca o godz. 17.00.

               

Głównym tematem wrześniowego spotkania było żywienie osób chorych na stwardnienie rozsiane. W spotkaniu uczestniczyła P. Monika Majchrzycka - dietetyczka specjalizująca się w zasadach żywienia chorych na SM. W swoim miniwykładzie podkreślała, że dieta, czyli to, co jemy, jest istotna dla tempa rozwoju tej choroby, która szybciej rozwija się u osób z nadwagą i otyłych. Wskazała też, że dobrane właściwie dla tej choroby odżywianie spowalnia znacząco rozwijanie się stwardnienia rozsianego. Kończąc swoją prelekcję M. Majchrzycka zaprosiła osoby chore na SM, będące w wieku od 20 do 45 lat, do udziału w programie badawczym, który obecnie realizuje z uczelniami warszawskimi. Jest to w Polsce pierwsze badanie tego typu. W zamian za wypełnienie obszernej ankiety uczestnicy programu wezmą, wraz z pozostałymi członkami stowarzyszenia, udział w bezpłatnych warsztatach poświęconych stylowi zdrowego, racjonalnego zachowania. Dodatkowo zostaną przebadani sprowadzonym z Warszawy specjalnym analizatorem składu ciała. W oparciu o wyniki tego badania oraz wywiad zostanie przeprowadzona analiza ich diety, po której nieodpłatnie zostanie sporządzona dla każdego uczestnika programu diagnoza i w oparciu o nią będą ustalone wskazówki dietetyczne.

                Zarząd Stowarzyszenia Chorych na Stwardnienie Rozsiane zaprasza osoby w wieku 20 - 45 lat, chorujące na SM, zarówno członków stowarzyszenia jak i osoby  niestowarzyszone, do udziału w projekcie. Więcej można dowiedzieć się oraz otrzymać ankiety, będące warunkiem udziału w badaniach, w czasie dyżurów Zarządu lub w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu (ul. Nowe Wrota 7).

                Członkowie Zarządu będą dyżurować w Centrum Aktywności Lokalnej, prowadzonym przez Powiat Gostyński przy ul. Wrocławskiej 8 (budynek ZOL). Można się z nimi spotkać we wtorki od godz. 11.00 do 13.00 oraz piątki od 16.00 do 18.00.

Źródło: oprac. PCPR
Data dodania: 2012-09-13 17:46:37

Inne artykuły