Powiększ napisy | Pomniejsz napisy

Projekt "Zobaczyć więcej"

Zobaczyć więcej! – wycieczka niewidomych z Gostynia

     Członkowie gostyńskiego Koła Polskiego Związku Niewidomych, ich opiekunowie oraz ośmioro dzieci z Zespołu Szkół Specjalnych w Brzeziu uczestniczyło w wycieczce do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla dzieci niewidomych w Owińskach i do Palmiarni w Poznaniu. Dla dzieci wyjazd był nagrodą za udział w konkursie plastycznym „Bajkowa rodzinka” organizowanym przez Gostyńskie Towarzystwo Przyjaciół Biblioteki i Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy w Gostyniu. (30.05.2009 r.)
     O godz. 7 30 uczestnicy wyprawy zebrali się przed siedzibą biura, gdzie każdy otrzymał paczkę z drugim śniadaniem.... no i ruszono w drogę. W autobusie panowała rodzinna atmosfera, a wspólnie śpiewane piosenki sprawiły, że nikomu czas przejazdu się nie dłużył. Szczęśliwi i weseli dobrnęliśmy do pierwszego punktu wycieczki, jaką był Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych w Owińskach.
     Tutaj ku zaskoczeniu wszystkich przywitało nas słońce i ciepła rodzinna atmosfera. Warto dodać, iż cała placówka mieści się w zabytkowym budynku poklasztornym, który dzięki licznym pracom adaptacyjnym przystosowano do użytku niewidomych. Dzięki tym zmianom ośrodek zyskał nie tylko większą przestrzeń, ale również ogród i sad stanowiące zaplecze warzywno-owocowe oraz bardziej bezpieczny teren rekreacyjny. Każdy człowiek, który po raz pierwszy wchodzi na teren tej szkoły, wyczuwa niesamowity klimat i charakter tego miejsca.
     Dzięki uprzejmości dyrekcji nasza grupa miała okazję wziąć udział w pikniku rodzinnym, który został zaplanowany na dzień naszej wizyty. Atrakcji nie było końca: przejazdy bryczką, kładami, pyszna grochówka, konkursy tj.: chodzenie na szczudłach, smakowanie przypraw, próba przejścia z białą laską, loteria fantowa i wiele innych. Nie zabrakło również występów na scenie: pokazu taekwondo, czy tańca country. Całość imprezy utrzymana była w charakterze chińskim; można było spróbować potraw chińskich oraz podziwiać smoka zrobionego przez uczniów ośrodka. Nagrody dla najlepszych w konkursach wręczał Bogdan Smoleń. Mimo wielu zajęć i atrakcji dyrekcja szkoły i pedagodzy znaleźli czas, aby zapoznać nas z historią ośrodka, opowiedzieć o uczniach i zajęciach, w jakich uczestniczą. Wielki podziw wzbudziły sale dla „klas życia”, wyposażone w nowoczesny sprzęt, który jest pomocny dla tych dzieci, które mają najtrudniejszą drogę przed sobą ... nauczyć się żyć normalnie ze swoim kalectwem.
     Wszyscy uczestnicy mieli okazję zasięgnąć porad u specjalistów: psychologa, pedagogów i terapeutów. Każdy otrzymał broszurę informacyjną o ośrodku oraz płytę z utworami zespołu „Dzieci Papy” działającego w szkole. Około godziny 14  nadszedł czas pożegnania.
     Następnie udaliśmy się do Poznania, gdzie w przytulnej restauracji zjedliśmy pyszny obiad. Kolejnym punktem wyprawy było zwiedzanie poznańskiej Palmiarni.  Tutaj dzięki opiece przewodnika nawet osoby, które nie mogą za pomocą wzroku podziwiać tego miejsca, poczuły jego klimat „okiem wyobraźni”. Dzięki słowom przewodnika zapoznali się z różnymi gatunkami roślin i zwierząt żyjących w różnych częściach świata. Na zakończenie wszyscy udali się do kawiarni, gdzie przy kawie i ciastku dzielili się ze sobą pierwszymi wrażeniami z wycieczki. Pełni pozytywnych emocji i refleksji szczęśliwie wróciliśmy do swoich domów.
     Zorganizowanie wycieczki było możliwe dzięki dofinansowaniu przez Powiat Gostyński, udzielonemu w ramach otwartego konkursu ofert. Organizację projektu wsparło również Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu ze środków PFRON.

Karolina Kaczmarek (wolontariuszka Polskiego Związku Niewidomych)
za: www.le.p
l

 

 

 

 

 

 

Data dodania: 2009-06-08 12:00:00

Inne artykuły