Powiększ napisy | Pomniejsz napisy

Reaktywowali tradycję sprzed 150 lat i pomogli potrzebującym!

Reaktywowali tradycję sprzed 150 lat i pomogli potrzebującym!

6493 zł ofiarowali uczestnicy Świątecznego Koncertu Charytatywnego na pomoc dla Adasia, 19 – miesięcznego chłopca z Bodzewa, podopiecznego PCPR w Gostyniu, który urodził się z zamartwicą i choruje na dziecięce porażenie mózgowe z neurologicznym problemem przełyku.

W niedzielę 20 grudnia 2009 r. aula gostyńskiego liceum wypełniła się melomanami, którzy przyszli by uczestniczyć w niecodziennym wydarzeniu, jakim było reaktywowanie tradycji dziewiętnastowiecznych koncertów „na korzyść ubogich”. 150 lat temu Mikołaj Koperski, ówczesny dyrektor muzyczny „przy kościele XX. Filipinów pod Gostyniem”, wraz ze swoją 8-letnią siostrzenicą występował w Gostyniu i w Środzie Wlkp., grając dla potrzebujących. Po półtora wieku tę szlachetną i piękną tradycję przypomnieli organizatorzy Świątecznego Koncertu Charytatywnego dla Adasia: Stowarzyszenie „Dziecko”, Zespół Szkół Ogólnokształcących w Gostyniu i Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Świętogórskiej im. J. Zeidlera. Słuchaczom koncertu przedstawił tę idę wskrzeszenia tradycji Wojciech Czemplik ze Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Świętogórskiej

Koncert poprzedziła aukcja ciekawych przedmiotów. Sprzedano: dwutomowy album „Rozmowy lusławickie” z Krzysztofem Pendereckim wraz z jego dedykacją za 350 zł; tomik poezji Seamusa Heaneya z autografem tego irlandzkiego noblisty za 400 zł; miniaturę pędzla Andrzeja Opalińskiego za 250 zł; reprodukcję manuskryptu pochodzącego z 1787 r. „Litania do Matki Boskiej” Józefa Zeidlera (partia I skrzypiec) za 500 zł; box DVD z zarejestrowanymi 4 tegorocznymi koncertami „Musica Sacromontana” za 150 zł; a także zestaw płyt CD z poprzednich festiwali za 300 zł. Do zestawów dołączone będą przepiękne kalendarze ze zdjęciami z IV Festiwalu Muzyki Oratoryjnej Musica Sacromontana. Sprzedano też za 380 zł zestaw płyt muzyki popularnej. Najwyższą kwotę uzyskano za 12-płytowy box „Historia polskiego jazzu”, który sprzedano za 600 zł. Łącznie z aukcji uzyskano 2930 zł. Dodatkowo uczestnicy koncertu ofiarowali po jego zakończeniu 2013 zł w formie datków wrzucanych do puszek. A na specjalne konto Stowarzyszenia „Dziecko”, poświęcone wspieraniu Adasia i jego rodziców wpłynęło w dniach poprzedzających koncert 1 550 zł. Łącznie zebrano 6493 zł!

Koncert rozpoczęło trzema utworami TRIO im. MAKSYMILIANA KOPERSKIEGO w składzie Martyna Szymkiewicz, Wojciech Czemplik i Krzysztof Szymkiewicz. Muzycy sięgnęli po utwory z teki „Ulubione tańce Mikołaja Koperskiego” i przypominając w ten sposób, że sam Koperski był twórcą tradycji koncertów charytatywnych.
Kolejnym nawiązaniem do tradycji był występ dziecka. Zagrała utalentowana i utytułowana jedenastoletnia pianistka ROZALIA KIERC. W jej interpretacji słuchacze usłyszeli utwory: J. S. Bacha „Inwencja 7- głosowa F-dur Nr 8; Fr. Chopina Mazurek B-dur op. 7 Nr 1, oraz Walc F-moll op. 7; F. Liszta Etiuda D-moll op.1, i T. Natansona Melodie Łużyckie”. Występ dziewczynki został przyjęty owacyjnie, a publiczność doprowadziła swymi brawami do wspaniałego bisu.
Główną część koncertu wypełnił występ światowej sławy wirtuoza skrzypiec WIKTORA KUZNIECOWA, któremu towarzyszyła na fortepianie Katarzyna Kaczorowska. W brawurowym wykonaniu mistrza usłyszeliśmy „Chacone” T. Vitali, „Poemat” E. Chanssona, „Węgierski taniec F-moll” J. Bramsa, „Romans Andaluzyjski” oraz „Melodie cygańskie” P. Savasate. Popis gry na skrzypcach został przez gostyńską publiczność nagrodzony oklaskami na stojąco. A wzruszony artysta zagrał jeszcze dwa bisy.

Do tych, którzy z różnych względów nie mogli uczestniczyć w tym wspaniałym koncercie, apelujemy: Pomóżmy Adasiowi! Okażmy serce! Wpłaty można dokonać na konto Stowarzyszenia “Dziecko” z dopiskiem: „Dla Adasia” numer konta: 76 1370 1327 0000 1706 4271 1702

Patronat medialny nad koncertem sprawowały: Nowa Gazeta Gostyńska, Nowa Telewizja Gostyń, Panorama Leszczyńska, Radio Elka, Życie Gostynia oraz ABC Gostyńskie.


Data dodania: 2009-12-30 12:00:00

Inne artykuły