Powiększ napisy | Pomniejsz napisy

Samoobrona niedowidzących i wolontariat pracowniczy

Stowarzyszenie Polski Związek Niewidomych Koło w Gostyniu i wolontariusze (wolontariat pracowniczy) Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu  realizują projekt „Żyjmy zdrowo na sportowo – słyszę, więc się bronię”. Uczestniczą w nim podopieczni Koła PZN oraz ich przewodnicy. Celem zaplanowanych działań – jak podkreśla prezes koła Janina Karpińska - jest uaktywnienie osób dotkniętych utratą wzroku oraz ich zintegrowanie, a także podniesienie samooceny. A opiekunom i przewodnikom pozwoli na lepsze zrozumienie oczekiwań i potrzeb osób niewidomych i niedowidzących.

Obok cyklicznych zajęć nordic walking, prowadzonych przez wuefistkę, zarząd koła zorganizował już wyjazd do Muzeum Arkadego Fiedlera w Puszczykowie, w którym uczestniczyło 35 osób. Obecnie trwa trzymiesięczny kurs podstaw samoobrony. Osoby niedowidzące oraz opiekunowie i przewodnicy uczą się pod okiem gostyńskich instruktorów karate podstawowych zasad samoobrony, prostych, ale skutecznych chwytów i dźwigni obezwładniających napastnika.  Uczestnicy kursu poznają też techniki oddechowe i relaksacyjne.

Kolejną aktywnością w ramach projektu będą warsztaty manualne arteterapii, w czasie których podopieczni koła PZN będą poznawać tajniki przygotowania ozdób z modeliny i masy solnej.

Projekt „Żyjmy zdrowo na sportowo – słyszę, więc się bronię” uzyskał dofinansowanie Powiatu Gostyńskiego. Wsparcia w jego realizacji udzielają też Klub Karate TKKF „Tęcza” Gostyń i wolontariuszka z Zespołu Szkół Zawodowych w Gostyniu.

Źródło: PCPR
Data dodania: 2013-10-29 00:16:10

Inne artykuły