Powiększ napisy | Pomniejsz napisy

Schizol na swoje urodziny rozdawał prezenty

Schizolna swoje urodziny rozdawał prezenty. Był też koncert Zembatego.

Z okazji 18. urodzin Schizola Pisma Uczniów Zespołu Szkół Zawodowych w Gostyniu został zorganizowany powiatowy Przegląd Gazetek Szkolnych promujący tę formę aktywności młodych ludzi. Zasługuje to na podkreślenie, gdyż obecnie nie ma już konkursów dla gazetek szkolnych ani na szczeblu lokalnym ani na wyższych.

Jego organizatorzy: Zespół Szkół Zawodowych w Gostyniu i Gostyński Ośrodek Kultury „Hutnik” zaprosili gości do sali widowiskowej w kinie „Pod Kopułą”. Przybyli m.in. Przewodniczący Rady Powiatu Gostyńskiego Robert Marcinkowski, Wicestarosta Gostyński Janusz Sikora, Przewodniczący Rady Miejskiej w Gostyniu Grzegorz Skorupski i Burmistrz Gostynia Jerzy Woźniakowski. Rozstrzygnięto urodzinowy konkurs gazetowy. Jury konkursu w składzie  przewodnicząca - Alicja Gorynia (opiekun redakcji Schizola) sekretarz - Mirosław Sobkowiak (współtwórca Schizola, obecnie dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w GostyniuCPR w Gostyniu) i członkowie: - Maciej Marcinkowski (dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych w Gostyniu), - Jakub Przybylski i Robert Marcinkowski (współtwórcy Schizola) przyznali następujące nagrody:

I nagroda - redakcja gazetki Nowinki z Jedynki z Gimnazjum nr 1 w Gostyniu (op. Sebastian Nowak)

II nagroda - redakcja gazetki Amator z Zespołu Szkół w Borku Wielkopolskim (op. Elżbieta Figielek)

III nagroda exaequo:

- redakcja gazetki Euronews ze Szkoły Podstawowej w Pogorzeli (op. Grażyna Hadrian)

- i redakcja gazetki Gwóźdź z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Krobi (op. Małgorzata Bem)

Zwycięskie redakcje otrzymały z rąk wicestarosty J. Sikory i burmistrza J. Woźniakowskiego dyplomy, puchary i nagrody rzeczowe ufundowane przez Zespół Szkół Zawodowych w Gostyniu, Urząd Miejski w Gostyniu, Starostwo Powiatowe w Gostyniu i członków jury.

Mirosław Sobkowiak w imieniu Jury podziękował redaktorom i opiekunom nadesłanych gazetek za wytrwałość, a przede wszystkim za odwagę stawiania pierwszych kroków w sztuce dziennikarskiej i publiczne wypowiadanie swoich poglądów. A wicestarosta J. Sikora przyjął propozycję komisji konkursowej, by w przyszłym i następnych latach Starostwo Powiatowe organizowało konkurs i to nie tylko o zasięgu powiatowym.

Ale jak przystało na jubileusz, nie mógłby się on odbyć bez urodzinowego tortu. Tort z zapalonymi racami wręczył obecnym redaktorkom Schizola i jego opiekunce dyrektor R. Marcinkowski. Widownia dołączyła się do życzeń i na stojąco odśpiewała tradycyjne „100 lat!”.

Drugą częścią jubileuszu Schizola był koncert Macieja Zembatego z zespołem. Charakterystyczny, niedbały baryton pieśniarza i tłumacza tekstów Leonarda Cohena, wprowadził widzów w inny świat, świat ballad Cohena. Towarzyszący artyście muzycy akordeonista Tomasz Kolenda i śpiewająca aktorka Elżbieta Dębska, która też bardzo dobrze gra na gitarze, stworzyli razem z Zembatym przepiękne klimaty i przypomnieli podstawowe ludzkie wartości, takie jak wolność, miłość, wiara, zaufanie czy wierność ideałom.  W połowie koncertu Zembaty, śpiewając własne piosenki, takie jak W prosektorium, czy legendarnąOstatnią posługę, śpiewaną na melodię marsza żałobnego Chopina, przypomniał, że jest też satyrykiem i czołowym przedstawicielem czarnego humoru.

Publiczność nagradzała artystów brawami po każdym utworze, a na końcu koncertu – już po bisach – redaktorki Schizola wręczyły swój urodzinowy tort muzykom.

Data dodania: 2010-02-23 09:55:22

Inne artykuły