Powiększ napisy | Pomniejsz napisy

Spotkanie szkoleniowo-konsultacyjne

Brytyjka w Chumiętkach, czyli paneurytmia

      Chumiętki odwiedzili niecodzienni goście. Z Wielkiej Brytanii przyjechała Ardella Nathanael, terapeutka i propagatorka paneurytmii. Towarzyszyły jej Irena Galińska, terapeutka i szefowa Instytutu Wiedzy Waleologicznej oraz Lidia Wrocińska – Sławska, prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Poznaniu.
     Okazją było spotkanie szkoleniowo - konsultacyjne dla terapeutów zajęciowych, którzy ukończyli warsztaty tańca terapeutycznego „Paneurytmia”. Warsztaty (12.05.2009) zorganizowało Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu we współpracy z Domem Pomocy Społecznej w Chumiętkach. Wzięło w nich udział 11 terapeutów z domów pomocy społecznej powiatu gostyńskiego oraz ponad trzydziestoosobowa grupa mieszkańców DPS w Chumiętkach, która od roku uczestniczy w terapii Paneurytmia.
     Gości powitali Wicestarosta Gostyński Janusz Sikora oraz Zbigniew Polowczyk, dyrektor DPS w Chumiętkach i Mirosław Sobkowiak, dyrektor PCPR w Gostyniu.
     Warsztaty rozpoczął trwający około godziny pokaz zajęć terapeutycznych paneurytmii w wykonaniu mieszkańców DPS-u (w tym kilkunastu osób na wózkach inwalidzkich) i terapeutów. Uczestnicy zajęć wykonywali, poruszając się w kręgu, ruchy taneczne do nastrojowej muzyki klasycznej. Słowo PANEURYTMIA oznacza „najwyższy rytm kosmosu”: PAN oznacza całość, wszystko, kosmos; EU oznacza prawdziwą, nadrzędną istotę (esencję), z której wszystko powstaje; Rytm oznacza powtarzalność lub regularność ruchu. Każde ćwiczenie paneurytmiczne posiada swoje symboliczne znaczenie i wyraża szczególną myśl, uczucie lub działanie. Koło taneczne symbolizuje zarówno wspaniałe koło życia, piękno i jedność, jak i ludzką świadomość dążącą do doskonałości. Paneurytmia poprawia zdrowie fizyczne, emocjonalne, umysłowe i duchowe. Wzmacnia mięśnie i kości, zwiększa wydolność organów i reguluje ich funkcjonowanie. Usprawnia oddychanie, poprawia krążenie krwi i działanie układu nerwowego. Odmładza i kształtuje piękną sylwetkę. Ten taniec rozwija nasze uzdolnienia muzyczne i wrażliwość na muzykę. I pozwala lepiej odczuwać życie, moc, radość, szczęście i piękno.

     Po pokazie zajęć, nagrodzonym przez gości i widzów gromkimi i długimi brawami rozpoczęła się część szkoleniowo - konsultacyjna. Podsumowując ją, prowadząca spotkanie Ardella Nathanael podkreślała, że jest zachwycona efektami rocznej pracy terapeutów z podopiecznymi. Oczarowało ją szczególnie przystosowanie zajęć do osób poruszających się na wózkach. Stwierdziła, że spotkała się z tak twórczym podejściem do paneurytmii po raz pierwszy i jest zachwycona efektami. Przyznała, że, obserwując uczestników zajęć tak pięknie poruszających się w terapeutycznym tańcu oraz zaangażowanie instruktorów, popłakała się ze wzruszenia i szczęścia.

     Goście obejrzeli też DPS w Chumiętkach. Podziwiali ogród różany i minizoo prowadzone przez mieszkańców.
Na koniec prowadząca warsztaty Ardella Nathanael oraz jej goście zostali obdarowani pracami wykonami przez uczestników pracowni plastycznej z DPS w Chumiętkach i pracowni terapeutycznej, wykorzystującej techniki fiusingu, czyli obróbki na gorąco szkła w formach mozaikowych i witrażowych z DPS w Rogowie.

(oprac. PCPR w Gostyniu)Data dodania: 2009-05-13 12:00:00

Inne artykuły