Powiększ napisy | Pomniejsz napisy

Spotkanie Wielkanocne Polskiego Związku Niewidomych Koło w Gostyniu

Podzielili się jajkiem i informacjami.

Polski Związek Niewidomych Koło w Gostyniu, przy wsparciu Starostwa Powiatowego w Gostyniu i Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu, zorganizował spotkanie wielkanocne dla osób niewidomych i niedowidzących oraz ich przewodników z terenu powiatu gostyńskiego. Wzięło w nim udział ponad 60 osób. Spotkanie prowadziła Przewodnicząca Koła Janina Karpińska. Życzenia świąteczne przybyłym na spotkanie złożyli Starosta Gostyński Andrzej Pospieszyński i Burmistrz Gostynia Jerzy Woźniakowski. Do życzeń dołączył się Dyrektor PCPR w Gostyniu Mirosław Sobkowiak, który przekazał też serwis kawowy ufundowany przez pracowników PCPR dla nowego biura PZN.
Atmosferę Wielkiej Nocy przybliżyło też podzielenie się przez wszystkich uczestników spotkania jajkiem symbolizującym odnowione życie. Stało się to okazją do wspomnień o dawnych obyczajach świątecznych.  
Kolejne części spotkania, choć upływały przy kawie i świątecznych wypiekach, miały jednak charakter roboczy. Najpierw przedstawiciele Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Tomasz Jankowiak – Kierownik Biura Terenowego w Gostyniu i Agata Nowaczyk – specjalista ZUS przedstawili najnowsze zmiany w przepisach dotyczące emerytur, emerytur mieszanych i pomostowych. Następnie Maciej Małecki z PHU Małecki zaprezentował najnowsze brajlowskie palmtopy, najnowszą generację czytaków do odtwarzania książek i plików muzycznych oraz inne urządzenia ułatwiające kontakt z otoczeniem osobom niewidomym i niedowidzącym. Pani Jolanta Gardyś – przedstawiciel Towarzystwa Przyjaciół Biblioteki Publicznej w Gostyniu poinformowała o nowych zbiorach literackich i muzycznych na kartach pamięci przeznaczonych do odtwarzania w czytakach. Jak podkreśliła, biblioteka w Gostyniu jest jedyną w byłym województwie leszczyńskim, która prowadzi wypożyczalnię zbiorów audiowizualnych dla osób niewidomych.
    Następnie prelegenci oraz dyrektor PCPR odpowiadali na indywidualne pytania uczestników spotkania.
Wszyscy uczestnicy wykładu otrzymali też książkowy "Informator o uprawnieniach osób niepełnosprawnych", opracowany i wydany przez Stowarzyszenie "Dziecko" we współpracy z PCPR w Gostyniu i przy wsparciu finansowym Powiatu Gostyńskiego oraz Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.
    Organizację spotkania wsparł Bank Spółdzielczy w Gostyniu i Spółdzielnia Mleczarska w Gostyniu.

 

 

 

 

 

 

Data dodania: 2009-04-09 12:00:00

Inne artykuły