Powiększ napisy | Pomniejsz napisy

Stowarzyszenia nad morzem

Podopieczni i opiekunowie Stowarzyszenia Dzieciom Specjalnej Troski „Kasia” oraz Stowarzyszenia Chorych na Stwardnienie Rozsiane w Gostyniu spędzili bardzo aktywnie dwa tygodnie nad Bałtykiem na turnusie rehabilitacyjnym, zorganizowanym przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu. 58 uczestników turnusu kwaterowało w ośrodku wypoczynkowo-rehabilitacyjnym, położonym w lesie w Ustroniu Morskim.

Oprócz całego cyklu zabiegów rehabilitacyjnych uczestnicy wyjazdu  uczestniczyli między innymi w wieloczęściowych warsztatach  „Zespoły ćwiczeń psychoruchowych”. Zajęcia te obejmowały zajęcia edukacji leczniczej, poznanie metod i form usprawniania ruchowego, integrację emocjonalną, rozwój osobowości, komunikację interpersonalną, psychointegrację oraz aktywizowanie społeczne i życiowe, a także fizykoterapię i relaksację. 

Bardzo cenne okazały się też warsztaty  psychoterapii antystresowej i przeciwlękowej.  Zajęcia te były oparte na  wielopostaciowym podejściu,  które łączy w terapii indywidualnej terapię słowem, obrazem, dźwiękiem, światłem. Dużo  czasu poświęcono też na wypracowywanie własnych technik radzenia sobie ze stresem i lękiem. Dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem uczestników cieszyły się też warsztaty dogoterapii połączone z przyswojeniem praktycznej wiedzy o psach i ich wychowywaniu.

Oprócz systematycznych zajęć nie zabrakło także różnorodnych atrakcji realizowanych w ramach terapii społecznej. Jak wspomina Bożena Misiurek – jedna z uczestniczek – bawiliśmy się na wieczorach grillowych, a na długo zapadła nam w pamięci zabawa na plaży, czyli tradycyjne zaślubiny wszystkich uczestników z morzem. Impreza była bardzo udana, był król Posejdon i piękne nimfy w jego świcie. Wszyscy na wesoło pokonywali próby smaku i dźwięku,  a następnie król dokonywał zaślubin z morzem. Było też dużo śmiechu i radości, kiedy uczestnicy ze śpiewem w kolorowym korowodzie szli do czekającego na plaży króla nimf.

Wielu uczestników brało udział w wieczorkach tanecznych organizowanych na terenie ośrodka. Ponadto wszyscy korzystali ze spacerów i promieni słonecznych nad morzem.
Pobyt umilił też uczestnikom pokaz tańca towarzyskiego. Pani Bożena dodaje - Pogoda sprzyjała, a udział w turnusie sprawił wiele radości naszym członkom Stowarzyszenia i był znakomitą okazją do wypoczynku, nawiązania nowych znajomości z uczestnikami tego samego turnusu ze Stowarzyszenia „Kasia”. Wspaniała opieka, zakwaterowanie 
i doskonałe wyżywienie to dodatkowe walory naszego pobytu. Mając w pamięci tak udany wyjazd, będziemy dokładać wszelkich starań mających umożliwienie nam takich atrakcji w przyszłym roku.

Nad prawidłowym przebiegiem zajęć i organizacją turnusu czuwała przedstawicielka  PCPR w Gostyniu – organizatora wyjazdu, zrealizowanego w ramach projektu „Aktywni razem. Program aktywizacji zawodowej i społecznej w powiecie gostyńskim”. Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki oraz ze środków powiatu gostyńskiego i PFRON. 

Źródło: PCPR
Data dodania: 2013-10-27 16:03:04

Inne artykuły