Powiększ napisy | Pomniejsz napisy

Taaaka ryba!

Nadchodzą zimowe chłody. Warto jednak pamiętać o przyjemnych słonecznych dniach, których doświadczaliśmy jeszcze w niecałe dwa miesiące temu. Pozwoliły one na zorganizowanie pikniku plenerowego połączonego z połowem ryb oraz pieczeniem ziemniaków.

Do kompleksu rekreacyjnego w Dzięczynie zjechało blisko dwieście osób. Byli to uczestnicy i ich opiekunowie ze Środowiskowych Domów Samopomocy i Warsztatów Terapii Zajęciowej z terenu pięciu powiatów gostyńskiego, pleszewskiego, leszczyńskiego, kościańskiego i rawickiego. Przybyli też podopieczni ze stowarzyszeń osób niepełnosprawnych oraz członkowie rodzin z powiatu gostyńskiego.

Po oficjalnym powitaniu wszystkich uczestników festynu integracyjnego przez Swietłanę Figiel kierownika Środowiskowego Domu Samopomocy w Chwałkowie oraz posła RP Wojciecha Ziemniaka, część uczestników udała się nad pobliskie stawy, nad którymi stanęła do zawodów wędkarskich, zorganizowanych przez Stowarzyszenie Wędkarskie „Perkoz”. Jak wspomina jeden z uczestników Paweł - Pod okiem profesjonalnych wędkarzy uczyliśmy się trudnej sztuki łowienia ryb. Panowie ze Stowarzyszenia „Perkoz” pokazali nam też kilka wędkarskich sztuczek i  tajemnic. I złowiłem taaaką rybę!

Po godzinie zmagań pierwsze miejsce w zawodach wędkarskich zdobyli uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Gostyniu.  Drugie miejsce złowił Środowiskowy Dom Samopomocy w Kościanie. Trzecie miejsce zajęli wędkarze amatorzy ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Kąkolewie. Pozostałe grupy zajęły ex aequo czwarte miejsce.

W tym samym czasie, dla pozostałych uczestników na terenie kompleksu rekreacyjnego w Dzięczynie odbywały się konkursy i gry. Najwięcej emocji dostarczyło szukanie skarbów ukrytych przemyślnie przez organizatorów.

                Przygotowano też dla wszystkich uczestników pieczone ziemniaki z ogniska,  pyszną zupę, słodki poczęstunek oraz kawę i herbatę.

Główny ciężar przeprowadzenia tej imprezy wziął na siebie Środowiskowy Dom Samopomocy w Chwałkowie. W festynie wzięli też udział pracownicy socjalni Stowarzyszenia „DZIECKO” i Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu. Prezes Stowarzyszenia „DZIECKO” Mirosław Sobkowiak podkreśla: - Oprócz przeprowadzenia zajęć upowszechniających wędkarstwo jako zajęcia z przeznaczeniem dla osób z niepełnosprawnością i ich środowisk rodzinno-towarzyskich, pokazujemy i uczymy praktycznie, jak ważne znaczenie rehabilitacyjne ma  relaksacja i to szczególnie ta w kontakcie z naturą i wśród znajomych i przyjaciół. Dlatego zajęcia miały charakter plenerowy, połączony z festynem integracyjnym.

                Festyn integracyjny zrealizowano w ramach projektu „Jesteśmy – wspieramy – program aktywizacji osób niepełnosprawnych w powiecie pleszewskim oraz gostyńskim”. Jego celem jest dostrzeżenie i upowszechnienie potrzeby przyjścia z pomocą szczególnej grupie ludzi - osobom z zaburzeniami psychicznymi i ich bliskim oraz pracownikom wspierającym te osoby. Realizatorami projektu są Stowarzyszenie Centrum Rozwoju w Pleszewie i Stowarzyszenie „DZIECKO” w Gostyniu oraz Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Pleszewie i Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu, a także Środowiskowy Dom Samopomocy w Chwałkowie. Projekt otrzymał grant finansowy w otwartym konkursie ofert w ramach Programu „Oparcie społeczne dla osób z zaburzeniami psychicznymi” ogłoszonego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Realizowany jest też ze środków własnych Stowarzyszenia „DZIECKO” i Stowarzyszenia Centrum Rozwoju w Pleszewie.

Źródło: St. Dziecko
Data dodania: 2016-12-03 21:33:02

Inne artykuły