Powiększ napisy | Pomniejsz napisy

Terapia na fali

W ramach projektu Stowarzyszenia Chorych na Stwardnienie Rozsiane w Gostyniu począwszy od 4 maja członkowie stowarzyszenia korzystają z krytej pływalni „Na Fali”. Specjalnie dla członków Stowarzyszenia SM zarząd tej organizacji zaplanował i prowadzi zajęcia terapeutyczno-rehabilitacyjne, odbywające się trzy razy w tygodniu. Do ich prowadzenia wykorzystywane są różne formy aktywności ruchowej w wodzie. Bardzo ciekawą formą rehabilitacji osób ze stwardnieniem rozsianym jest aqua aerobik, w ramach którego fizjoterapeuta prowadzi ćwiczenia ogólnousprawniające. Do ćwiczeń wykorzystuje się różnego rodzaju przybory, takie jak np. makaron pływacki, nakładki oporowe, hantle.

Warto podkreślić, iż ćwiczenia w wodzie mają swoje szczególne właściwości w przypadku osób chorych na SM, ponieważ woda daje odciążenie i ułatwia ruch. Poza tym w wodzie mogą pracować wszystkie partie mięśni – kończyn, brzucha i kręgosłupa. Niemniej jednak nadrzędnym celem hydroterapii jest poprawa sprawności fizycznej i osiągnięcie jak największej niezależności, a także nauka kontrolowania ruchów, oddychania oraz utrzymywania równowagi w wodzie, a także poprawa koordynacji ruchowej.

Zajęcia terapeutyczno-rehabilitacyjne uzyskały dofinansowanie ze środków Gminy Gostyń. Wsparcia organizatorom udzielił też PCPR w Gostyniu. 

Źródło: /Opracowanie Walenty Ciszak – wiceprezes Stowarzyszenia SM/
Data dodania: 2015-07-06 21:49:11

Inne artykuły