Powiększ napisy | Pomniejsz napisy

Trzy tysiące osób na spotkaniu

Ponad trzy tysiące osób przybyło na Świętą Górę w Piaskach k. Gostynia. Emeryci, renciści i niepełnoprawni seniorzy z całej Wielkopolski oraz z sąsiednich województw zawitali na XVI Świętogórskie Spotkania Seniorów (7 czerwca 2017 r.), których główną częścią są koncerty chórów. Imprezę organizuje od lat Zarząd Rejonowy Polskiego Związku Emerytów i Rencistów w Gostyniu przy dofinansowaniu Powiatu Gostyńskiego.

Wsparcia w organizacji tego ważnego dla integracji środowisk seniorskich wydarzenia tradycyjnie udzieliły też Kongregacja Oratorium św. Filipa Neri oraz Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu.

Tegoroczne Spotkania Seniorów rozpoczęły się uroczystą mszą świętą w Bazylice Świętogórskiej, koncelebrowaną przez ks. biskupa Zdzisława Fortuniaka. Była ona zwieńczeniem Archidiecezjalnej Pielgrzymki Seniorów na Świętą Górę.

Następnie uczestnicy XVI Spotkań przeszli do ogrodów klasztornych w okolice ołtarza polowego, gdzie serdecznie przywitał przybyłych i dokonał otwarcia XVI Świętogórskich Spotkań Seniorów Przewodniczący Zarządu Rejonowego Polskiego Związku Emerytów i Rencistów w Gostyniu Andrzej Starosta: - „Jest mi miło po raz kolejny gościć Państwa na spotkaniu święto górskim.”

Przybyła specjalnie na tę uroczystość Maria Wierzychowska Wiceprzewodnicząca Okręgowego Zarządu PZERiI w Poznaniu wręczyła organizatorom puchar, będący wyrazem uznania za wyjątkową aktywność dla Zarządu Oddziału Rejonowego PZERiI w Gostyniu i organizację XVI Spotkań Świętogórskich.

            Wśród gości byli m.in: Zastępca Burmistrza Gostynia Grzegorz Skorupski, ks. superior Kongregacji Oratorium św. Filipa Neri Marek Dudek oraz dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu. 

Uczestnicy spotkania mogli przede wszystkim spotkać się ze sobą, porozmawiać przy kawie, wysłuchać chórów i zespołów śpiewaczych z terenu Wielkopolski, ale też posilić się przygotowanym przez organizatorów posiłkiem. Jak zaznaczyła uczestniczka z Wrześni: - „Przyjeżdżamy tu nie tylko po to, by zaśpiewać. Najważniejsze jest to, że możemy spotkać się pod okiem Matki Świętogórskiej i pobyć ze swoimi przyjaciółmi razem.”

W ramach XVI Spotkań Świętogórskich wystąpiło aż chórów i zespołów śpiewaczych z terenu Wielkopolski dziewiętnaście. Były to: „Malińczoki” (Piaski Wlkp.), „Retro” (Borek Wlkp.), „Aktywni” (Rozdrażew), „Tęcza” (Piaski Wlkp.), „Razem Raźniej” (Święciechowa i Długie Stare), „Kazimierzanka” (Kazimierz), „Rydzyniacy” (Rydzyna), „Młodzi duchem” (Kobylin), „Złota Jesień” (Bukowiec Górny), „Arkadia” (Boruta Kościelna), „Gama” (Września), „Pod kasztanami” (Cerekwica), „Zespół śpiewaczy” (Belęcin), „Wrzosy” (Września), „Zawsze Młodzi” (Mosina), „Babie lato” (Żerków), „Wrzosy” (Kąkolewo), „Turewianki” (Turew), „Zespół jednosobowy Zyga”.

Radość ze wspólnego spotkania i śpiewów seniorzy zademonstrowali tańcząc i bawiąc się wesoło w trakcie przesłuchań.

Koncert chórów i zespołów śpiewaczych prowadzili przedstawiciele Zarządu Rejonowego Polskiego Związku Emerytów i Rencistów w Gostyniu, wspierani przez pracowniczki PCPR w Gostyniu.

Jestem tu już po raz trzynasty i cieszę się z tego. Pobyt w bazylice na Świętej Górze i spotkanie ze znajomymi z całej Wielkopolski to coś, co daje siły na kolejny rok – stwierdziła Jola - reprezentantka chóru z Mosiny, i dodała: - Bardzo dziękuję organizatorom! To ważny dla mnie czas.

Źródło: PCPR
Data dodania: 2017-06-14 08:26:26

Inne artykuły