Powiększ napisy | Pomniejsz napisy

Tyfloarea i mistrzostwa Polski niewidomych w kręgle

 

Gdy mówi się o grze w kręgle niewidomych, napotyka się niedowierzanie. A mało kto wie, że corocznie odbywają się w grze w kręgle Mistrzostwa Europy Osób Niewidomych. W ostatni piątek (9 marca) gostyńska kręgielnia gościła na swych torach uczestników Półfinału Mistrzostw Polski Gry w Kręgle Osób Niewidomych.  Zorganizowało je w Gostyniu Stowarzyszenie Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki Niewidomych i Słabowidzących CROSS.

                Rywalizacja była zacięta i stała na wysokim poziomie. Zawodnicy stawali w rozkroku, kulę brali między nogi. Ktoś ze znajomych, najczęściej przewodnik, mówił, czy dobrze się celuje. Chwilę potem wypuszczona z dłoni kula toczyła się w kierunku kręgli, które z łoskotem się wywracały. Warto przypomnieć, że już trzy i dwa lata temu zajęcia dla osób niewidomych na gostyńskiej kręgielni prowadziło Stowarzyszenie "Dziecko" i gostyńskie koło Polskiego Związku Niewidomych.

                Zawodom, które były też doskonałym pokazem ludzkich możliwości i przełamywania barier, towarzyszył pokaz sprzętu dla osób z poważnymi wadami wzroku. Przygotowała go profesjonalna firma. Stoisko z prezentacją  odwiedzali uczestnicy mistrzostw, widzowie, w tym członkowie Polskiego Związku Niewidomych z terenu powiatu gostyńskiego, zainteresowane osoby z Gostynia oraz przedstawiciele Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu. Największe wrażenie wywoływała TYFLOAREA. Jest to kompleksowy system oznakowania budynku, stworzony przede wszystkim z myślą o urzędach, by ułatwić poruszanie się po nich osób niewidomych i słabowidzących.  System składa się z wypukłych planów i map obiektów oraz udźwiękowienia otoczenia (np. nawigacja w zegarku). A wszystko to umożliwia niewidomym poznanie topografii obiektu i samodzielne poruszanie się po nim. Dodatkiem są urządzenia informujące pracowników danego obiektu, o tym że przy wejściu czeka klient wymagający specjalnej pomocy.

                Można było też zapoznać się i wypróbować wiele innych urządzeń ułatwiających niewidomym i słabowidzącym codzienne życie, w tym np. korzystanie z komputera. 

Źródło: oprac. PCPR
Data dodania: 2012-03-13 06:20:42

Inne artykuły