Powiększ napisy | Pomniejsz napisy

Uczą seniorów samoobrony

Co sobotę grupa seniorów spotyka się w sali gimnastycznej, by poznawać podstawy samoobrony. Uczą się zasad zachowania się w sytuacjach przemocy i podstawowych technik obrony przed różnego rodzaju atakami. Dowiadują się, jakie sytuacje prowokują do napadu i jak ich unikać; jakie są skuteczne formy ucieczki i jak skutecznie prosić o pomoc. Ćwiczą uniki i proste ruchy ciała pozwalające na uniknięcie lub zablokowanie uderzenia, a także podstawowe techniki ataku w czułe punkty napastnika. Uczą się też, jak wykorzystywać podręczne przedmioty w samoobronie: klucze, dezodoranty, torebki czy miotły itp. Dowiadują się, że w niektórych sytuacjach w samoobronie mogą pomóc karta kredytowa czy zwykła gazeta. Poznają też prawne aspekty samoobrony.

Zajęcia poprowadzi 3 instruktorów. Wszyscy są posiadaczami stopni mistrzowskich (DAN) w karate, ale w trakcie zajęć podkreślają, że nie uczą karate, bo to jest sztuka walki, ale uczą samoobrony, która koncentruje się na przetrwaniu i przeżyciu.

Kurs samoobrony dla seniorów, którego celem jest zwiększenie poczucia pewności siebie osób starszych oraz ich zaktywizowanie ruchowe zorganizowało Stowarzyszenie „Dziecko” we współpracy z Uniwersytetem Trzeciego Wieku, Zespołem Szkół Ogólnokształcących w Gostyniu, PCPR w Gostyniu i TKKF „Tęcza” w Gostyniu. Stowarzyszenie „Dziecko” uzyskało na swój projekt dofinansowanie Powiatu Gostyńskiego w drodze otwartego konkursu.

Źródło: oprac. Stowarzyszenie "Dziecko"
Data dodania: 2010-12-18 23:47:44

Inne artykuły