Powiększ napisy | Pomniejsz napisy

Wernisaż plastyczny

Prace 28 artystów niepełnosprawnych zostały zaprezentowane w czasie wernisażu „Wszystkie zwierzęta, małe i duże”, który miał miejsce w kinie „Pod kopułą”. Był on podsumowaniem warsztatów kalkografii i rysunku tuszem przeprowadzonych w ramach projektu „Integracja przez sztukę i sport”, którego poszczególne działania uzyskały dofinansowanie przez Powiat Gostyński i Gminę Gostyń.

W wernisażu oprócz uczestników projektu ze Środowiskowych Domów Samopomocy: w Gostyniu, w Chwałkowie, w Kąkolewie, w Lesznie, w Rawiczu oraz Warsztatów Terapii Zajęciowej w Kościanie i Domu Dziennego Pobytu w Gostyniu, ich opiekunów, członków rodzin, terapeutów, plastyków udział wzięli zaproszenie goście: przedstawiciele Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Gostyniu, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu, Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Gostyń, Muzeum w Gostyniu i Zespołu Szkół Specjalnych w Brzeziu.

Kierownik ŚDS w Gostyniu Violetta Skorupska przedstawiła działania realizowane w projekcie. Podkreśliła, że te wydarzenia ukazują talenty i sposób postrzegania świata zwierząt przez osoby potrzebujące wsparcia. Plastyk GOK „Hutnik” Marek Ratajczyk, podsumowując warsztaty, podkreślił, że był to mile spędzony czas, a uczestnicy projektu wykazali się sumiennością, dokładnością i sporym talentem. Prezes Stowarzyszenia „Ja też pomagam” Grażyna Skorzybót podkreśliła, że projekt spełnił zakładane cele, gdyż uczył aktywności i budził pasje artystyczne. Alicja Jerszyńska prezes Stowarzyszenia NOE opowiadała o współpracy schroniska dla zwierząt z ŚDS. A dzieci z Niepublicznego Przedszkola „Piotruś Pan” przedstawiły sympatyczny montaż słownomuzyczny zatytułowany „Pieskie życie”. Na koniec otwarcia wernisażu uczestnicy warsztatów otrzymali dyplomy i upominki od organizatorów.

Przybyli obejrzeli prace powstałe w ramach projektu, podziwiając i technikę i wrażliwość artystyczną niepełnosprawnych twórców.

Wernisażowi towarzyszyła wystawa fotografii obrazujących ciekawe chwile z warsztatów plastycznych. Zdjęcia te znalazły się też w folderze upamiętniającym projekt.

Prace plastyczne będzie można oglądać w salce klubowej GOK „Hutnik” do końca grudnia.  

Organizatorami wernisażu i warsztatów plastycznych były Stowarzyszenie „Ja też pomagam”, Środowiskowy Dom Samopomocy w Gostyniu, Gostyńskie Stowarzyszenie Przyjaciół Zwierząt NOE oraz Gostyński Ośrodek Kultury „Hutnik”. 

Źródło: PCPR
Data dodania: 2016-12-01 21:26:27

Inne artykuły