Powiększ napisy | Pomniejsz napisy

World SM Day

Po raz szósty na świecie obchodzony jest w końcu maja World MS Day - Światowy Dzień Chorych Na Stwardnienie Rozsiane. W tym roku odbywa się on pod hasłem „pewnego dnia…”. Także w powiecie gostyńskim uczczoną tę ważną datę. Stało się tak za sprawą Stowarzyszenia Chorych na Stwardnienie Rozsiane w Gostyniu, które zorganizowało 25.05.2014 r. duży niedzielny okolicznościowy piknik dla członków stowarzyszenia, ich rodzin oraz przyjaciół.

                Stwardnienie rozsiane sprawia, że dochodzi do uszkodzenia otoczki mielinowej wokół wypustek komórek nerwowych. W konsekwencji uniemożliwione jest  prawidłowe przekazywania impulsów wzdłuż dróg nerwowych w mózgowiu i rdzeniu kręgowym. Termin"stwardnienie rozsiane" odnosi się do rozsiania procesu patologicznego w różnych miejscach układu nerwowego.

Do objawów choroby należą m.in. zaburzenia ruchu, czucia, i równowagi. U chorych obserwowane jest również  zaburzenie widzenia, zaburzenia autonomiczne, zespoły bólowe oraz objawy psychiatryczne: zaburzenia poznawcze i zaburzenia nastroju. Niejednokrotnie chorzy odczuwają przewlekłe zmęczenie.

Szacuje się, że w Polsce na stwardnienie rozsiane choruje ok. 60 tysięcy osób. Na świecie jest ich ok 2,5 miliona.

                Stowarzyszenie Chorych na Stwardnienie Rozsiane w Gostyniu zorganizowało w Gospodarstwie Agroturystycznym „Bajka” w Ludwinowie okolicznościowy piknik dla członków stowarzyszenia, ich rodzin oraz przyjaciół.

                Spotkanie rozpoczęła prezes Bożena Misiurek, która w imieniu Zarządu Stowarzyszenia powitała wszystkich przybyłych uczestników pikniku, a także Krzysztofa Deutscha Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Gostyńskiego oraz przedstawicieli Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu i Stowarzyszenia „Dziecko”, którzy na co dzień wspierają działalność stowarzyszenia SM.  Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Gostyńskiego pogratulował aktywności członkom stowarzyszenia i życzył udanej zabawy. Przedstawiciel PCPR w Gostyniu podkreślił, że mimo iż stowarzyszenie SM liczy sobie zaledwie dwa lata, działa jednak tak bardzo aktywnie, że stało się znane w całym kraju i jest już jedną z wizytówek Powiatu Gostyńskiego.

                Piknik miał charakter rodzinny. Dzieci bawiły się na placu zabaw, a starszym umilał pobyt zespół AURA z Pępowa. Było sporo wesołych chwil, ale też wymieniano się swoimi doświadczeniami w zmaganiach z problemami towarzyszącymi chorobie SM. W czasie tego integracyjnego spotkania przedstawiciele Zarządu Stowarzyszenia oraz współpracujący z nimi przedstawiciele PCPR i Stowarzyszenia „Dziecko” znaleźli też czas na rozmowy i planowanie kolejnych działań na rzecz środowiska chorych na SM, a także innych osób niepełnosprawnych.

                Wyrazy uznania za zorganizowanie pikniku z okazji World MS Day należą się Zarządowi Stowarzyszenia, którego przedstawiciele zadbali o każdy szczegół spotkania, łącznie z zapewnieniem dojazdu uczestnikom pikniku.

Źródło: PCPR
Data dodania: 2014-05-25 21:32:31

Inne artykuły