Powiększ napisy | Pomniejsz napisy

Wyjazdowa edukacja

Członkowie polskiego gostyńskiego koła Polskiego Związku Niewidomych uczestniczyli (30.05) w wyjeździe edukacyjno-rekreacyjnym. Zwiedzili m.in. centrum szkoleniowe dla niewidomych w Owińskach oraz bawili się na poznańskiej Malcie.

Początek wyprawy miał miejsce w gostyńskich plantach. Janina Karpińska, prezes Koła PZN w Gostyniu, wspomina: - Wyruszyliśmy w drogę pełni pozytywnej energii. Do Owińsk dotarliśmy  przed jedenastą. Przywitała nas sama pani dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych w Owińskach Maria Tomaszewska. Było zwiedzanie ogrodu edukacyjnego, przystosowanego specjalnie dla osób z dysfunkcją wzroku, potem poznaliśmy szkołę dla dzieci niewidomych, sale, klasy, które są wyposażone i dostosowane do niepełnosprawności wzroku. W budynku jest także biblioteka tyflologiczna , którą mogliśmy obejrzeć i posłuchać ciekawych rzeczy.

W ośrodku w Owińskach działa Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka, Szkoła Podstawowa, Gimnazjum oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych (liceum, szkoła zawodowa, szkoła przysposabiająca do pracy). Mieści się ośrodek w historycznym centrum wiekowych Owińsk. To miejsce zaczarowane przez historię i tradycję, wywodzącą się z cysterskich korzeni. A OSW to profesjonalny, wysoce wyspecjalizowany Ośrodek, który zajmuje się kompleksową terapią dzieci, oraz młodzieży niewidomej i słabo widzącej. Ośrodek umożliwia: udział w indywidualnych i grupowych zajęciach specjalistycznych w zakresie terapii pedagogicznej, psychologicznej, profilaktyki społecznej i resocjalizacji przygotowujących dzieci i młodzież do samodzielności w życiu społecznym. Uczniowie uczestniczą w zajęciach rehabilitacji ruchu, hipoterapii, terapii widzenia,  terapii manualnej, logopedii, oraz orientacji przestrzennej.

                Później w drodze do Poznania był obiad w „Zaścianku”. – Było to nie lada niespodzianką dla wszystkich uczestników. Zatrzymaliśmy się na dłużej i skorzystaliśmy z okazji, aby porozmawiać, podzielić się własnymi doświadczeniami, wesprzeć się w trudnych sprawach, które omawialiśmy – zdradza pani Janka.

W Poznaniu uczestniczy wyjazdu obejrzeli i podotykali ,,MAKIETY STAREGO POZNANIA”. To było ważne i doświadczenie, które dostarczyło wielu wrażeń.  Ostatnim etapem była MALTA SKI i zjazdy na pontonach oraz  kolejką górską ADRENALINA . P. Janka dodaje: - szkoda było odjeżdżać, tak towarzystwo się świetnie bawiło.

Wyjazd edukacyjno-rekreacyjny zorganizował Zarząd Koła PZN w Gostyniu. A  było to możliwe dzięki dofinansowaniu projektu przez powiat gostyński w drodze otwartego konkursu i wsparciu PCPR w Gostyniu. 

Źródło: PCPR
Data dodania: 2014-06-19 11:23:20

Inne artykuły