Powiększ napisy | Pomniejsz napisy

XVII Finał WOŚP

MIESZKAŃCY POWIATU GOSTYŃSKIEGO OFIAROWALI 108 813,06 ZŁ!!!

Gostyńska orkiestra w czasie XVII Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zagrała po raz… osiemnasty!
Łącznie, w powiecie gostyńskim ofiarowaliśmy 108 813,06 zł  na wczesne wykrywanie nowotworów u dzieci. Mieszkańcy Ziemi Gostyńskiej pokazali to, co w ludziach najlepsze – bezinteresowną życzliwość.
Sztab WOŚP przy PCPR w Gostyniu i ZSZ w Gostyniu zebrał 79 915,92
Sztab WOŚP w Krobi (przy Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Krobi) zebrał 15 186,87
Sztab WOŚP w Piaskach (przy Gminnym Ośrodku Kultury w Piaskach) zebrał 9 290,27
Sztab WOŚP w Pogorzeli (przy Młodzieżowej Świetlicy Środowiskowej i Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych oraz Gminnym Ośrodku Kultury w Pogorzeli)  zebrał    3 920
Indywidualna wpłata B&B Peugeot Gostyń 500

To wspólny rekordowy wynik mieszkańców i wolontariuszy z gmin Borek Wlkp, Gostyń, Krobia, Pępowo, Piaski, Pogorzela oraz Poniec!!! Wyrazy uznania należą się też szefom sztabów w Krobi, Piaskach i  Pogorzeli, którzy, poświęcając swój wolny czas, przygotowali Wielkoorkiestrowe Finały.

    XVII Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w sztabie gostyńskim przygotowało 164 zarejestrowanych kwestarzy, ponad 500 młodych wolontariuszy i opiekujących się nimi nauczycieli, wychowawców i rodziców, a wsparło organizację ponad 100 instytucji: przedszkoli, szkół, firm usługowych, handlowych i produkcyjnych oraz urzędów. Zorganizowano 30 imprez o różnym charakterze, na których zbierano datki na zakup sprzętu medycznego do wczesnego wykrywania nowotworów u dzieci. Były to głównie imprezy realizowane w domach kultury, szkołach i przedszkolach.
    11 stycznia, dzień ogólnopolskiego finału stał się, jak co roku ogólnonarodowym świętem życzliwości i wspólnoty ludzi, i nic  w tym dziwnego, gdyż Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy jest największą na świecie zarejestrowaną akcją charytatywną. Wolontariusze, korzystając ze sprzyjającej pogody, kwestowali przez cały dzień w Gostyniu i w wielu okolicznych miejscowościach. Gostyniacy wrzucali datki do puszek bardzo chętnie, okazując tym swoje poparcie dla akcji Fundacji WOŚP. Czasem częstowali też wolontariuszy słodyczami, gorącą kawą i herbatą oraz obdarzali dobrym słowem.
Mieszkańcy powiatu gostyńskiego pokazali, że w tym dniu są częścią Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy  i bawią się przy tym wesoło i znakomicie. Były wielkie koncerty przedszkolaków (z przedszkoli: „Bajka”, nr 7, nr 4 i nr 1 oraz „Stokrotka”) i dzieci ze szkół podstawowych (SP nr 1, nr 2, nr 5), w których najmłodsi przy wsparciu wychowawców, nauczycieli i rodziców pokazali, że zabawą połączoną z pracą można zrobić wiele dobrego dla innych. Był Wielki Muzyczny Finał w GOK HUTNIK, zakończony o godz. 21.30 światełkiem do nieba - pokazem sztucznych ogni. W finałowym koncercie wystąpili zespół CRASH oraz grupa taneczna „EV-DANCE” i zespół wokalny DE FACTO z GOK „Hutnik. Na koniec zagrał BARTEK WRONA z Zespołem, bardzo gorąco przyjęty przez ponad pół tysiąca widzów. Zlicytowano gostyńskie złote serduszko – jedyne na całym świecie - za kwotę 1000 zł (serduszko z wygrawerowaną datą i napisem „XVII WOŚP GOSTYŃ”, wykonane i podarowane przez gostyńskiego jubilera, p. Krzysztofa Stołowskiego).
    Były też pokazy ratownictwa, pokazy tańca, fotografowanie się dla portalu gostyn24.pl, sprzedawano króliki, jamniki, talony na usługi fryzjerskie, kosmetyczne i na masaże, namioty i sprzęt turystyczny, grille, akcesoria komputerowe, konie na biegunach, aparaty cyfrowe, sprzęt sportowy, piłki z autografami Ebiego Smolarka i Andrzeja Juskowiaka, obrazy, rzeźby, zabawki, maskotki, torty. Kupiono też koncert zespołu Crash, złoty medal z Janem Pawłem II, gadżety WOŚP i wiele innych prawdziwych darów serca od mieszkańców Ziemi Gostyńskiej. Było też wspaniałe Światełko do Nieba.
    Była też fantastyczna zupa z kuchni polowej, przygotowana, jak co roku, przez Leśne Diabły z Brzedni (wydano 1050 porcji przepysznego gorącego żuru z wkładką kiełbasy).
    Dużym zainteresowaniem cieszyła się aukcja w Nowej Telewizji Gostyń, gdzie licytowano aparat cyfrowy (sprzedano za 900 zł), piłkę z autografem Andrzeja Juskowiaka, pamiątki żużlowców, sprzęt komputerowy i sportowy, aparaty telefoniczne oraz obrazy i rzeźby artystów: Cz. Ptaka, R. Sroki, A. Szymańskiej  i P. Wojciechowskiego, pamiątki Świętogórskie, gadżety samorządowe .
    Wolontariuszy tradycyjnie wsparli gostyńscy ciastkarze i piekarze, którzy podarowali Orkiestrze ciastka, placki, chleb i torty. Kilka z nich zostało zlicytowanych, a jeden trafił – tak jak w latach poprzednich, co stało się już gostyńską tradycją - do personelu medycznego
w gostyńskim szpitalu, jako podziękowanie i wyraz uznania dla tych, którzy codziennie, tuż obok nas, pracują, by zapewnić maluchom życie i zdrowie.
    Także i inne firmy i instytucje oraz osoby prywatne – a było darczyńców prawie 150
- przekazywały swoje wyroby lub dary na aukcję. Wielu przedsiębiorców i handlowców wspiera gostyńskie finały orkiestry już od lat,  i im oraz wszystkim ofiarodawcom należą się szczególne podziękowania!!! Jesteście wspaniali!!!
    Koncert WOŚP odbywał się również w Gminnym Centrum Kultury w Poniecu: występowały przedszkolaki i uczniowie szkół z gminy Poniec. Grała też m.in. Dziecięco – Młodzieżowa Orkiestra GCK, była sprzedaż gadżetów WOŚP i darów oraz pokaz ratownictwa Straży Pożarnej
    Były też wielkie finałowe grania w Pępowie i Bodzewie.
Ale gostyńskie granie nie ograniczało się tylko do 13 stycznia. Tradycyjnie już od grudnia (pierwsza puszka stanęła już w listopadzie w PCPR w Gostyniu, a pierwsza impreza odbyła się w Zespole Szkół Szkoła Podstawowa i Gimnazjum w Zimnowodzie) trwały imprezy towarzyszące, organizowane głównie w szkołach i przedszkolach; były to sprzedaż gofrów wypiekanych przez uczniów, sprzedaż darów, kiermasze, zbiórki, kwesty, loterie fantowe, dyskoteki oraz występy uczniów i przedszkolaków. Był też Wielkoorkiestrowy Turniej Kręglarski i dyskoteka w Club COCOA. Gostyńskie Wielkoorkiestrowe granie zakończyła impreza w Miejsko- Gminnym Ośrodku Kultury w Borku Wlkp. – koncert dzieci ze Szkoły Podstawowej w Borku.

    Gostyński finał zorganizowały: Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie
w Gostyniu, Zespół Szkół Zawodowych w Gostyniu, Gostyński Ośrodek Kultury, Nowa Telewizja Gostyń i Stowarzyszenie „Dziecko”. Do akcji przyłączyły się m.in.: Gminne Centrum Kultury w Poniecu, Publiczne Gimnazjum w Poniecu, Zespół Szkół SP i Gimnazjum nr 3 w Bodzewie, Zespół Szkół w Pępowie, Zespół Szkół w Zimnowodzie, Szkoła Podstawowa w Borku, Sklepy „Żabka”, Szkoła Podstawowa nr 2 w Gostyniu, Szkoła Podstawowa nr 1 w Gostyniu, Zespół Szkół Ogólnokształcących w Gostyniu, Zespół Szkół Rolniczych w Grabonogu, Technikum Żywienia i Gospodarstwa Domowego w Kosowie, Gimnazjum nr 1 w Gostyniu, Przedszkola nr 1, nr 7, nr 5, „Bajka”  i „Stokrotka” w Gostyniu, Szkoła Podstawowa nr 5 w Gostyniu, Szkoła Podstawowa w Poniecu, Zespół Szkół w Brzeziu, Szkoła Podstawowa w Goli, Szkoła Podstawowa w Daleszynie, Szkoła Podstawowa w Siemowie, Szkoła Podstawowa w Sikorzynie.
    Akcję Wielkiej Orkiestry dyskretną opieką otoczyła Komenda Powiatowa Policji, Straż Miejska, oraz ochroniarze z Brzedni, którzy na czas finału nazwali się „Leśnymi Diabłami”.
    A tysiące mieszkańców Ziemi Gostyńskiej wsparło Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy swoimi datkami.

    Warto przypomnieć, że I ogólnopolski finał WOŚP miał miejsce w styczniu 1993 roku, ale w Gostyniu już rok wcześniej w 1992 r., tuż po powołaniu Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, odbył się jeden z pierwszych koncertów i jedna z pierwszych kwest na rzecz WOŚP, zorganizowany przez „Schizola” – pismo uczniów Zespołu Szkół Zawodowych w Gostyniu. I właśnie dlatego w czasie tegorocznego XVII Finału Gostyń grał już po raz osiemnasty! Bardzo sympatyczne jest to, że do organizacji finału przyłączyli się zarówno organizatorzy pierwszych gostyńskich finałów, jak również ich dzieci.


Na  kwotę: 79 915,92 zł zebraną w czasie akcji koordynowanej przez sztab WOŚP
w Gostyniu, złożyły się wpłaty:
                                        

kwesta wolontariuszy PCPR i ZSZ w Gostyniu w gminie Gostyń                 - 22 355,14 zł
kwesta w gminie Piaski wolontariusze Zespołu Szkół SP i Gimnazjum nr 3 w Bodzewie                                                                                         -   8 000,95 zł
kwesta w gminie Poniec (Gimnazjum w Poniecu,  Gminne Centrum Kultury)                                                                                                                          -   6 262,52 zł
koncert finałowy w GOK Hutnik  – sprzedaż ofertowa                              -   6 259,37 zł

Nowa Telewizja Gostyń (sprzedaż zestawów darów i gadżetów)                -   4 500,00 zł
Koncert Przedszkolaków (Przedszkola „Bajka”, nr 7, nr 4 i nr 1 oraz „Stokrotka”) w GOK                                                                                                        -   3 307,55 zł
Przedszkole nr 5 „Kubuś Puchatek” w Gostyniu    (aukcja prac dzieci)     -   3 053,52 zł
Liceum Ogólnokształcącego w Gostyniu (sprzedaż ofertowa)                  -   2 949,00 zł
kwesta w gminie Pępowo (Zespół Szkół SP i Gimnazjum w Pępowie)        -   2 805,38 zł
Szkoła Podstawowa w Sikorzynie (sprzedaż ofertowa)                            -   1 967,47 zł
Koncert Dzieci  klas I – III Szkół Podstawowych nr 1, 2, 5 w Gostyniu w GOK-u                                                                                             -   1 868,70 zł
Gimnazjum nr 1 w Gostyniu (sprzedaż ofertowa, zbiórka)                       -   1 675,30 zł
Koncert Finałowy w GOK – bilety (Ev-dance, De Facto, Crash, Bartek Wrona z zespołem)                                                                                                         -   1 580,00 zł
Szkoła Podstawowa w Siemowie (kiermasz, licytacja, dyskoteka)             -   1 400,00 zł
Szkoła Podstawowa w Borku (koncert uczniów,    sprzedaż ofertowa)        -   1 215,38 zł
Portal gostyn24.pl (fotografowanie i zdjęcia na portalu)                         -   1 103,63 zł
Szkoła Podstawowa w Goli (dyskoteka, loteria, sprzedaż ofertowa)          -   1 100,18 zł
Zespół Szkół Zawodowych w Gostyniu                                                   -     952,14 zł
Technikum Żywienia i Gospodarstwa Domowego w Kosowie                     -     783,80 zł Zespół Szkół Rolniczych w Grabonogu                                                  -     772,17 zł
Szkoła Podstawowa nr 2 w Gostyniu (dyskoteka z loterią, bal I-II klas)    -     720,39 zł
Szkoła Podstawowa w Daleszynie (loteria)                                            -     663,00 zł
Gimnazjum nr 2 w Gostyniu (loteria fantowa)                                        -     622,00 zł
Szkoła Podstawowa nr 1 w Gostyniu (sprzedaż prac uczniów, loteria, dyskoteka, kwesta)                                                                                                         -     601,28 zł
Stowarzyszenie Gostyńska Liga Kręglarska i PCPR w Gostyniu – turniej kręglarski                                                                                                             -     490,00 zł
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu                                   -     439,44 zł
Zespół Szkół w Brzeziu                                                                       -     437,47 zł
Sklepy „ŻABKA” w Gostyniu                                                                 -     372,06 zł
Szkoła Podstawowa w Poniecu                                                             -     356,09 zł
Zespół Szkół  Szkoła Podstawowa i Gimnazjum w Zimnowodzie                -     273,77 zł
Samorządowa Szkoła Podstawowa w Skoraszewicach                              -     223,82 zł
Jadwiga i Mieczysław Krystkowiakowie                                                   -     200,00 zł
Szkoła Podstawowa w Kunowie                                                             -     184,40 zł
Club COCOA (dyskoteka)                                                                   -     172,16 zł
Szkoła Podstawowa nr 5 w Gostyniu                                                      -     147,84 zł
Ośrodek Szkolenia Kierowców Ryszard Gumienny                                   -     100,00 zł

    Dodatkowo w czasie ww. imprez zebrano 21 dolarów, 42,69 euro, 5,13 funtów ang., 14,10 koron czeskich oraz inny bilon.
    Gostynianie ofiarowali też 3 sztuki srebra i ok.10 dkg starego bilonu.

Dziękujemy Mieszkańcom Powiatu Gostyńskiego
za niebywałą radość przekazaną podczas kolejnego Finału Orkiestry,
za optymizm i wiarę w solidarność i dobroć międzyludzką,
za siłę przyjaźni za zupełną darmochę,
za serce na dłoni dla tych, którzy tego serca potrzebują,
za bezinteresowną pomoc, która przynosi tak fantastyczne rezultaty
oraz za bycie razem i za optymizm w patrzeniu na nadchodzące czasy
mimo wszystkich zawiłości i przepowiadaczy złej pogody
oraz za wszystkie wspaniałe rzeczy, jakich doświadczyliśmy.  

Po raz kolejny udowodniliście, że jesteście dobrymi ludźmi, którzy robią dobre rzeczy.
Wielkie dzięki za Wasze wspaniałe serca !!!

    

Szefowie Gostyńskiego Sztabu WOŚP
Mirosław Sobkowiak i Maciej Marcinkowski
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Data dodania: 2009-03-02 12:00:00

Inne artykuły