Powiększ napisy | Pomniejsz napisy

Za chwilę ROK BOJANOWSKIEGO

Z okazji 200-lecia urodzin bł. Edmunda Bojanowskiego, decyzją Konferencji Episkopatu Polski – od listopada 2013 do listopada 2014 r. – Kościół w Polsce obchodzić będzie Rok bł. Edmunda Bojanowskiego. Radni Gminy Piaski w powiecie gostyńskim, jako pierwsi samorządowcy w kraju, zaapelowali o uczczenie roku 2014 jako Roku bł. Edmunda Bojanowskiego. Wójt Gminy Piaski i Starosta Gostyński wystosowali pismo do władz wojewódzkich o podjęcie odpowiednich działań promocyjnych.

By wzmocnić  przygotowania do Roku Bojanowskiego Stowarzyszenie „DZIECKO” realizuje projekt: "BŁ. EDMUND BOJANOWSKI JEST JEDNYM Z NAS, KOŃCZY 200 LAT I SZYKUJEMY JEGO URODZINY". Projekt składa się z cyklu działań zwiększających związanych ze zwiększeniem atrakcyjności wsi Grabonóg i promocją sylwetki E. Bojanowskiego, który miedzy innymi juz w XIX w. założył w Grabonogu Dom MIłosierdzia dla sierot.

W ramach projektu odbyło się spotkanie  Koła Gospodyń Wiejskich w Grabonogu, w czasie którego uczestnicy poznawali życie i działalność bł. Edmunda Bojanowskiego oraz historię wsi Grabonóg. Panie z KGW zwiększyły też umiejętności pozyskiwania środków na działalność związaną z rozwojem wsi Grabonóg. Uczyły się pisania projektów we współpracy z  parterami społecznymi i zastanawiały się wspólnie, jakie podjąć działania  promocyjne dotyczące wsi Grabonóg. Jednym z kolejnych działań było przygotowanie przez Stowarzyszenie „DZIECKO”, Koło Gospodyń Wiejskich oraz liderów ze wsi Grabonóg broszury promującej Grabonóg, jego walory turystyczne oraz historię bł. Edmunda Bojanowskiego i Jego dzieła. Został też zrealizowany film (dokument) o życiu i działalności bł. Edmunda Bojanowskiego, Jego działaniach i dziełach. Film  pokazuje także dzisiejsze życie mieszkańców wsi i ich zaangażowanie w działania społeczne.

Film można obejrzeć pod adresem: https://docs.google.com/file/d/0B0pA-EJvH_Ptcmp2N1FuMk02MUk/edit?usp=sharing

Odbyła się też impreza integracyjna dla mieszkańców wsi i zaproszonych gości. W czasie jej trwania  zaprezentowano dotychczasowe efekty realizacji projektu.

Omawiany projekt jest realizowany przez Stowarzyszenie DZIECKO we współpracy z sołectwem Grabonóg w partnerstwie z Gminą Piaski. Wsparcia udzieliło też Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu. Projekt jest też współfinansowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego w ramach programu Wielkopolska Odnowa Wsi 2013 - 2020" i zadania  publicznego "NASZA WIEŚ, NASZĄ WSPÓLNĄ SPRAWĄ"

Źródło: oprac. PCPR
Data dodania: 2013-10-19 16:31:19

Inne artykuły